Bp Mering zwraca się do Komorowskiego ws. TV Trwam

Bp Wiesław Mering w liście skierowanym do Prezydenta Bronisława Komorowskiego wyraża radość z zaproszenia Benedykta XVI do Polski. Stwierdza też, że jest to dobra okazja na rozładowanie napięcia związanego z nieprzyznaniem TV Trwam miejsca na multipleksie.

– Proszę Pana Prezydenta o włączenie swojego autorytetu w obiektywną ocenę sytuacji, która od długiego czasu rodzi napięcia, antagonizuje społeczeństwo, wywołuje poczucie niesprawiedliwości, a przez to utrwala wzajemną wrogość – napisał w liście do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego biskup włocławski Wiesław Mering, Przewodniczący Rady  KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, zwracając się z prośbą o pomoc w rozwiązaniu sprawy przyznania koncesji na multipleksie dla TV Trwam. Bp Mering wyraził radość z zaproszenia przez Prezydenta Komorowskiego Ojca Świętego Benedykta XVI do złożenia wizyty w Polsce i zachęcił, by to zaproszenie stało się okazją do rozwiązania konfliktu wokół TV Trwam. W korespondencji datowanej na dzień 23 lipca br. czytamy: „Czy nie uważa Pan Prezydent, że z okazji takiej wizyty, przepięknym, a jednocześnie powitanym z największą radością przez Dostojnego Gościa darem byłoby rozładowanie wreszcie konfliktu wokół koncesji na multipleksie dla Telewizji Trwam?”

 

Treść listu bp. Wiesława Meringa do prezydenta RP Bronisława Komorowskiego

Wielce Szanowny
Pan Bronisław Komorowski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

 

Wielce Szanowny Panie Prezydencie,

 Z radością dowiedziałem się o zaproszeniu, jakie wystosował Pan do Ojca Świętego Benedykta XVI. Rzecz jasna, dla wielu chrześcijan naszego kraju wizyta papieża w Polsce jest bardzo doniosłym wydarzeniem: mogą bezpośrednio zobaczyć Następcę Świętego Piotra, Biskupa Rzymu, Głowę Kościoła Katolickiego. Na pewno Pański gest docenią polscy katolicy, protestanci, prawosławni, a także przedstawiciele religii żydowskiej. Ojciec Święty wiele przecież robi, by pokój, prawda i sprawiedliwość zapanowały w świecie, zwłaszcza w Europie, zupełnie niezależnie od wyznania.

Czy nie uważa Pan Prezydent, że z okazji takiej wizyty, przepięknym,
a jednocześnie powitanym z największą radością przez Dostojnego Gościa darem byłoby rozładowanie wreszcie konfliktu wokół koncesji na multipleksie dla Telewizji Trwam?

Benedykt XVI w grudniu 2011 r., listem swojego Sekretarza Stanu, Księdza Kardynała Tarcisio Bertone, wyraził swoje ogromne uznanie dla tej stacji i roli, jaką pełni; zaś 8 lipca podczas rozważań po modlitwie na Anioł Pański osobiście zapewnił o swoim błogosławieństwie dla uczestników XX Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę.

Od wielu miesięcy miliony Polaków zabiegają o zmianę decyzji pana Jana Dworaka. Była to bowiem decyzja niesprawiedliwa, kłamliwie uzasadniona (okazuje się, że dostęp do multipleksu otrzymały podmioty niezdolne do opłacenia koncesji) i  na dodatek ograniczająca wolność ludzi wierzących w Polsce. Ta sytuacja trwa zdecydowanie za długo, czego wydaje się nie rozumieć ekipa rządząca krajem. Wielka szkoda.

Proszę Pana Prezydenta o włączenie swojego autorytetu w obiektywną ocenę sytuacji, która od długiego czasu rodzi napięcia, antagonizuje społeczeństwo, wywołuje poczucie niesprawiedliwości, a przez to utrwala wzajemną wrogość. Jestem pewien, że próba rozwiązania tego niepotrzebnego nikomu konfliktu zostanie poparta przez wielu parlamentarzystów PO, a także posłów lewicy; że doceni ją opinia krajowa, polonijna i europejska.

A nasz Dostojny Gość z Watykanu miałby wiele powodów do szczerego uznania wobec Prezydenta Państwa.

Zapewniam Pana Prezydenta o głębokim szacunku

 

                    + Wiesław Mering
                   Biskup Włocławski
Przewodniczący Rady  KEP
ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl