Senat. Początek debaty nad sprawą rozdziału środków dla Polonii w 2018 r.

Senatorowie debatowali nad propozycjami realizacji zadań w zakresie opieki Izby Wyższej nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 r.

 Senat Polakami mieszkającymi poza granicami ojczyzny zajmuje się niemal od początku swojego funkcjonowania. W ten sposób kontynuuje przedwojenną tradycję. Co roku Izba przeznacza konkretną kwotę na realizację zadań opieki nad Polonią. Są to obszary związane przede wszystkim z edukacją, służbą zdrowia, a także kulturą i propagowaniem polskości.

Senator Jan Maria Jackowski, członek senackiej Komisji do Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą podkreśla, że kwota środków, jakie w 2018 roku będzie można przeznaczyć na potrzeby Polonii, będzie uzależniona od ogólnego budżetu państwa.

– Nie należy się tutaj spodziewać, że nastąpi jakaś znacząca zwyżka tych środków. To są środki rzędu 70 milionów, natomiast niewątpliwie my jesteśmy bogatsi o doświadczenia podziału środków w tym roku, i tutaj niewątpliwie należy usprawnić te wszystkie procedury, które dotyczą podziału tych środków. Szczególnie w przypadku projektów wieloletnich, które wymagają stałego finansowania tak, aby osiągnąć ten cel założony, czy skończenie jakiejś inwestycji, czy zakończenie jakiegoś projektu, czy jakiegoś programu – akcentuje senator Jan Maria Jackowski.

W realizację zadań Senatu wobec Polonii, wpisuje się m. in. zaangażowanie w budowę Domu Polskiego we Lwowie. Instytucja ta według zapowiedzi polskich władz ma powstać do jesieni przyszłego roku.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl