Możliwe dalsze spadki kursu złotego

Po obniżce ratingu dla Polski przez agencję S&P, dziś możliwe są dalsze spadki kursu złotego w stosunku do poziomu z piątku. Sytuacja rozstrzygnie się po otwarciu giełd.

Jedna z trzech największych na świecie agencji ratingowych Standard & Poor’s obniżyła w piątek ocenę wiarygodności kredytowej Polski o jeden stopień: z A- do BBB+.

Decyzję uzasadniono instytucjonalnymi, a nie ekonomicznymi zmianami w Polsce. Jednak wywołało to gwałtowne osłabienie złotego. Ekonomista dr Lech Jańczuk mówi, że można się spodziewać negatywnych konsekwencji tej sytuacji. Jednak jak podkreślił ekspert, nie wszyscy inwestorzy będą się kierować oceną jednej agencji.

– Bardzo dużo inwestorów, którzy lokują swoje inwestycje, kieruje się ratingami agencji ratingowych, ale wykonuje też swoje oceny inwestycyjne, po to, żeby stwierdzić czy im się opłaca, czy nie. Polska jest na tyle dużym państwem w Europie że nie sądzę aby większość dużych inwestorów kierowało się tylko i wyłącznie ratingiem. Na pewno będą opracowywali własne analizy, natomiast mali przedsiębiorcy spekulacyjni – a na takim kapitale akurat nam nie zależy – być może będą się kierować ratingiem. Ten rating w tej chwili spowodował to, że nastąpiła deprecjacja złotówki. Z punktu widzenia całej gospodarki polskiej nie jest aż tak źle, dlatego, że deprecjacja złotówki powoduje, że import będzie droższy, ale eksport będzie tańszy, a więc to wpłynie na rozwój przedsiębiorczości i spadek bezrobocia w Polsce – wyjaśnia dr Lech Jańczuk.  

Agencja S&P taką samą ocenę ratingu jak Polsce (czyli BBB+) przyznała także Hiszpanii. Pozostałe dwie największe agencje ratingowe utrzymały wyższą ocenę dla Polski; agencja Fitch: A-.

Bank Światowy podwyższył prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski na 2016 rok, a Międzynarodowy Fundusz Walutowy przedłużył dostęp dla Polski do elastycznej linii kredytowej. Świadczy to o tym, jak mówi minister finansów Paweł Szałamacha, że gospodarka ma się dobrze.

Tymczasem agencja S&P w przeszłości myliła się, m.in. w stosunku do banku Leman Brothers, który – po miesiącu od wystawienia pozytywnej opinii – zbankrutował.


RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl