fot. PAP/Tomasz Gzell

Senat odrzucił nowelę Prawa oświatowego

Zmiany w procedurze zatwierdzenie lekcji prowadzonych przez stowarzyszenia i organizacje, a także doprecyzowanie systemu edukacji domowej – to główne założenia nowelizacji Prawa oświatowego, którą we wtorek odrzucił Senat.

Edukacja domowa to jeden z elementów, którego dotyka nowelizacja Prawa oświatowego.

– Praktycznie będzie zahamowana możliwość skorzystania z edukacji domowej od 21 października do końca czerwca. Jeżeli ktoś nie zgłosi się do 21 września, to od 1 października naliczana jest subwencja i później nie można z edukacji zdalnej skorzystać – powiedział Janusz Pęcherz, senator Platformy Obywatelskiej.

To reakcja na działania samorządów, które wskazały pewnego rodzaju nieprawidłowości – mówi Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji i nauki.

– Wyraźnie w wystąpieniach widać i to także dzisiaj znalazło potwierdzenie na komisji wspólnej rządu i samorządów, że samorządy domagają się ograniczeń finansowych i przechodzenia na ten tryb edukacji. Ograniczenie terminowe wynika z wniosku samorządów, ponieważ dotąd zdarzały się sytuacje, że część uczniów przechodziło w trakcie roku szkolnego (po zakończeniu naliczania subwencji oświatowej) do placówek edukacyjnych,  które oferowały taką formę nauczania, a znajdowały się w zupełnie innym miejscu niż miejsce zamieszkania ucznia – zaznaczył Dariusz Piontkowski.

Największe kontrowersje wzbudziły jednak zmiany dotyczące możliwości prowadzenia zajęć przez organizacje i stowarzyszenia. By mogły one pracować z uczniami potrzebna będzie opinia rady szkoły i rady rodziców oraz szerokie konsultacje z rodzicami. Dyrektor z dwumiesięcznym wyprzedzeniem musi dostarczyć do kuratorium materiały dydaktyczne wykorzystywane przez organizację, a kurator będzie miał 30 dni na wydanie opinii.

– Kurator stoi na straży przestrzegania prawa w szkole, zarówno wobec działań dyrektora, szkoły, jak i wobec organizacji pozarządowych. Zgodnie z projektem ustawy, kiedy kurator stwierdziłby niezgodność z prawem proponowanych zajęć, wówczas (przy negatywnej opinii) zajęcia nie mogłyby się odbyć. Ewentualnie można się od nich odwołać do sądu administracyjnego – dodał wiceminister.

– Czy na posiedzeniu komisji Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło jakiekolwiek szacunki, analizy czy statystyki, ile mniej organizacji  społecznych będzie mogło prowadzić zajęcia z młodzieżą, ile godzin lekcyjnych będzie mniej przeznaczonych na prace z młodzieżą – pytał Krzysztof Kwiatkowski, senator niezrzeszony.

– Rozmawialiśmy o praktycznych skutkach konkretnych regulacji. Ministerstwo na te regulacje patrzy kompletnie inaczej niż my. (…) MEN uważa, że zaproponowana procedura, pomimo charakteru biurokratycznego, nie powinna wywołać żadnych skutków negatywnych – zaznaczył Bogdan Zdrojewski, senator Platformy Obywatelskiej.

Senat odrzucił nowelizacją ustawy Prawo oświatowe. Teraz wróci ona do Sejmu. Przedstawiciele Platformy Obywatelskiej zaapelowali do prezydenta o zawetowanie ustawy, jeśli ta trafi na jego biurko.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl