fot. twitter.com/PolskiSenat

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych się za przyjęciem budżetu na 2020 rok wraz z poprawkami

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych opowiedziała się za przyjęciem budżetu na 2020 rok wraz z przyjętymi przez komisję poprawkami. Za głosowało sześciu senatorów, nikt nie był przeciw, trzech wstrzymało się od głosu.

Dziś o godz. 15.00 rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie Senatu. Projekt ustawy budżetowej zostanie podjęty na Sali Plenarnej. Z nieoficjalnych rozmów wynika, że senatorowie opozycji zamierzają zgłosić do projektu kilkadziesiąt poprawek regionalnych. Już wcześniej senackie komisje zgłosiły poprawki do ustawy.

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych zarekomendowała wprowadzenie 10 poprawek. Jedna z nich zakłada przeznaczenie 1,95 mld zł na profilaktykę i leczenie chorób nowotworowych. Jest to taka sama kwota, jaką przeznaczono na rekompensatę dla mediów publicznych. Projekt wraz z poprawkami w połowie lutego przyjął Sejm. To pierwszy budżet bez deficytu.

W ustawie założono, że zarówno dochody, jak i wydatki mają wynieść po ok. 435 mld zł – mówi senator Stanisław Ożóg, członek senackiej komisji budżetu.

– Bardzo dobre pytanie: Jak to się robi, że się więcej wydaje i pierwszy raz w historii jest to budżet zrównoważony? Więcej wydaje się przede wszystkim na sprawy społeczne, prorodzinne, opiekę zdrowotną. Od samego początku stawialiśmy na poprawienie ściągalności podatków, likwidację VAT-owskiej dziury podatkowej – wskazuje Stanisław Ożóg.

Nawet jeśli Senat zmieni projekt budżetu, te zmiany będzie musiał zaakceptować Sejm, a tam większość ma PiS. Kolejny krok to podpis prezydenta. Budżet to jedyna ustawa, której głowa państwa nie może zawetować. Może ją jedynie skierować do TK.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj