fot. pixabay.com

Parlament Europejski przyjął budżet Unii Europejskiej na 2022 rok

Parlament Europejski uchwalił w środę budżet Unii Europejskiej na 2022 rok. Więcej środków ma trafić na zdrowie, badania, działania na rzecz klimatu, MŚP i młodzież.

Budżet wynosi 169,5 mld euro w zobowiązaniach i 170,6 mld euro w płatnościach.

Parlament w toku negocjacji z Radą uzyskał 479,1 mln euro więcej ponad to, co Komisja zaproponowała w projekcie budżetu. Posłom do PE udało się zwiększyć finansowanie programów i polityk, które – jak podkreślali – przyczyniają się do ożywienia po pandemii koronawirusa.

190 mln euro więcej ma trafić na Instrument Sąsiedztwa oraz Współpracy Międzynarodowej i Rozwojowej, ze szczególnym naciskiem na zwalczanie pandemii. 100 mln euro więcej trafi na program badawczy „Horyzont Europa”, a 47,5 mln euro – na program działań na rzecz środowiska i klimatu LIFE.

Program Erasmus+ otrzyma 35 mln euro więcej, zdrowotny EU4Health – 51 mln euro, a program jednolitego rynku – 30 mln euro.

Parlament przyjął budżet stosunkiem głosów 550 do 77, przy 62 wstrzymujących się. Został on następnie podpisany przez przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Davida Sassolego.

PAP

drukuj