fot. pixabay.com

Zaostrzenie kar dla sprawców wykroczeń drogowych

Senat zajął się nowelizacją Prawa o ruchu drogowym. Nowe regulacje mają zaostrzyć kary dla sprawców wykroczeń drogowych.

Brawura, alkohol, brak wyobraźni, nadmierna prędkość. To między innymi dlatego każdego dnia dochodzi do wypadków drogowych.

– W 87 proc. sprawcami wypadków są właśnie kierujący – mówiła nadkom. Joanna Biel-Radwańska z Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Biczem na kierowców ma być zaostrzenie kar dla sprawców wykroczeń drogowych. Nowelizacja ustawy już trafiła do Senatu. Projekt można podzielić na 3 zagadnienia – wskazał Rafał Weber, wiceminister infrastruktury.

– Po pierwsze, instytucjonalne wsparcie dla osób, które w wypadku drogowym straciły najbliższych, czyli pomoc w uzyskaniu renty socjalnej. Po drugie, premiowanie tych, którzy jeżdżą w sposób bezpieczny i nie tylko nie powodują kolizji czy wypadków, ale również nie łapią mandatów za najgroźniejsze wykroczenia drogowe wskazane w ustawie – powiedział Rafał Weber.

Będą oni mogli liczyć na mniejsze składki ubezpieczenia pojazdów. Po trzecie, cały obszar podniesienia mandatów drogowych. Radykalne kary mają być m.in. za przekroczenie o 30 km/h dozwolonej prędkości niezależnie od obszaru, prowadzenia pojazdu bez uprawnień czy jazdę na podwójnym gazie.

– Tutaj też znaczne podniesienie stawki mandatowej i stworzenie recydywy, czyli podwójne karanie tych, którzy w ciągu 2 lat dopuścili się bardzo groźnego wykroczenia drogowego – oznajmił wiceminister infrastruktury.

Wprowadzony ma zostać także mechanizm uzależniający usunięcie punktów karnych od uregulowania mandatu. Dodatkowo będą one kasowane nie po upływie roku, tak jak było do tej pory, ale po 2 latach od dnia zapłaty grzywny.

– Za najgroźniejsze wykroczenia drogowe będzie można uzyskać jednorazowo nie 10 a 15 punktów karnych – wskazał wiceminister Rafał Weber.

Regulacja zakłada także m.in. podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny z 5 tys. zł do 30 tys. złotych.

– O tym, czy kara będzie miała taką wysokość, będzie decydował sąd. Mówimy tu o grzywnach ustalanych przez sąd w drodze postępowania sądowego – podsumował polityk.

Nowe przepisy wejdą w życie najprawdopodobniej od 1 stycznia 2021 roku.

 

TV Trwam News

drukuj