fot. pixabay.com

Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach w okresie zimowym 

Od początku roku na polskich drogach zginęło ponad 1800 osób. Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza teraz, kiedy pojawił się śnieg i jest ślisko na drogach. Apel policji płynie także do pieszych, by pamiętali o elementach odblaskowych.

Policja apeluje, by dostosować technikę jazdy do warunków panujących na drodze. Przede wszystkim pamiętajmy o odpowiedniej prędkości.

– Pamiętajmy, że dozwolona prędkość nie zawsze oznacza tę prędkość bezpieczną, a więc dostosujmy prędkość do warunków, na jakie pozwala nam droga. Pamiętajmy, że nad ranem jezdnia miejscami może być śliska. W takich warunkach koła łatwo mogą stracić przyczepność. Wykonywanie wszelkich manewrów w taką pogodę, takich jak wyprzedzanie, omijanie, może zakończyć się tragicznie – mówi młodszy aspirant Kamil Karbowniczek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Policja kieruje także apel do pieszych. Ważne jest, by szczególnie w okresie zimowym pamiętali o elementach odblaskowych – podkreśla nadkom. Joanna Biel-Radwańska z KWP w Krakowie.

– Pieszy, który nie posiada elementu odblaskowego, będzie dostrzeżony przez kierującego pojazdem – oczywiście  w warunkach tej zmniejszonej przejrzystości – z odległości ok. 30 m. Droga hamowania pojazdu, który jedzie z prędkością ok. 50 km/h na śliskiej, mokrej nawierzchni wynosi ok. 50 m, więc tak naprawdę w dużej mierze dojdzie do potrącenia takiego pieszego. Natomiast jeżeli pieszy posiada element odblaskowy, wówczas taki kierujący jest w stanie go dostrzec z odległości nawet i 150 metrów – wskazuje nadkom. Joanna Biel-Radwańska. 

To może zapobiec wypadkowi, a co za tym idzie – nawet uratować  życie.

– Oczywiście przypominamy, aby korzystać z chodników, z pobocza. Jeżeli korzystamy z drogi, zawsze idziemy lewą stroną po to, żeby zachować ten kontakt wzrokowy między kierującym i pieszym. Pamiętajmy o tym, żeby ten odblask używać również w taki sposób, aby nie był na plecach czy na torebce z tyłu i tak naprawdę nie miał żadnego znaczenia, ale żeby kierujący pojazdem widział ten odblask, który taki pieszy posiada – zaznacza nadkom. Joanna Biel-Radwańska.

Kierowcy powinni także pamiętać o tym, aby na sezon zimowy odpowiednio przygotować swój samochód.

– A więc wymiana opon na zimowe już powinna być za nami i każdy kierowca powinien już to zrobić. Pamiętajmy również o wymianie płynów eksploatacyjnych, aby odpowiednio przygotować swoje auto. Gdy nasze auto stoi zaśnieżone, nie ruszajmy z miejsca, odśnieżmy auto i dopiero ruszajmy w trasę – tłumaczy młodszy aspirant Kamil Karbowniczek.  

Każdego roku w zdarzeniach drogowych na całym świecie ginie ponad milion osób. Za każdym wypadkiem drogowym kryje się ludzki dramat. Dotyka on nie tylko poszkodowanych, ale także sprawców zdarzeń oraz ich bliskich. Dlatego – jak apeluje policja – stosujmy się do zasad, by zapewnić bezpieczeństwo na drogach.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl