By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34924036

Sejmowa komisja zaopiniuje jutro kandydatów na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich

Sejmowa komisja będzie jutro opiniować kandydatów na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Do tej pory Sejm dwukrotnie odrzucił kandydaturę mec. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz.

Posłowie dwukrotnie próbowali wybrać następcę Adama Bodnara na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Za każdym razem jedyną kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która została zgłoszona przez KO i Lewicę. Jej kandydatury nie poparło PiS. Obecnie kandydatami na nowego RPO są: Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych, i prof. Robert Gwiazdowski, którego kandydaturę wysunęły Konfederacja i PSL.

–Do przekazania mam tezę, że nie działają sądy, a powinny i mogą działać. Wiem, co zrobić, żeby działały – powiedział prof. Robert Gwiazdowski w rozmowie z RMF FM.

Innego kandydata zaproponował Andrzej Duda. Prezydent podkreślał, że na stanowisko RPO warto byłoby rozważyć kandydaturę Jana Rokity – polityka PO. Propozycje sceptycznie odebrali politycy PiS–u, PSL-u oraz Koalicji Obywatelskiej.

– Pan Rokita jest osobą, która oczywiście ma doświadczenie w polityce, jest prawnikiem, natomiast nie jest formalnym kandydatem. To jest absolutny fake ze strony prezydenta – wskazał Grzegorz Schetyna w rozmowie z RMF FM.

Grzegorz Schetyna podkreślił, że kandydat na urząd RPO powinien być niezależny politycznie. W tej chwili takich kandydatów brak, ponieważ KO z Lewicą popierają mec. Zuzannę Rudzińską-Bluszcz, a PiS wiceministra Piotra Wawrzyka. Poparcie dla kandydata PiS-u wyraziła „Solidarność”.

„Jest człowiekiem zaangażowanym w rozwiązywanie problemów ludzkich, spraw pracowników i ich rodzin. Nie brak mu determinacji. Cechuje go duża kompetencja, empatia, kultura osobista oraz wrażliwość społeczna. Cechy te w najwyższym stopniu predysponują go do objęcia urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich” – poinformowało Prezydium Komisji Krajowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

„Solidarność” uznaje za niedopuszczalny przedłużający się stan niewyłonienia przez polski parlament Rzecznika Praw Obywatelskich.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl