fot. episkopat.pl

Sejmowa Komisja Ustawodawcza nie przyjęła opinii dla TK w sprawie tzw. przesłanki eugenicznej. Posłowie PiS nie przyszli na głosowanie

Przez nieobecność posłów Zjednoczonej Prawicy sejmowa Komisja Ustawodawcza nie przyjęła opinii dla Trybunału Konstytucyjnego, który 22 października zajmie się tzw. przesłaną eugeniczną. To ten zapis pozwala na zabicie podejrzanego o chorobę dziecka poczętego.

Polska konstytucja chroni prawo do życia każdego obywatela i nie czyni żadnych wyjątków – przekonywał w trakcie posiedzenia komisji poseł Bartłomiej Wróblewski, współautor drugiego wniosku do Trybunału Konstytucyjnego ws. tzw. przesłanki eugenicznej.

– W uzasadnieniu wniosku powołujemy się na poglądy wielu przedstawicieli doktryny prawa, osób o bardzo różnych światopoglądach i poglądach politycznych. Myślę, że ten wniosek przez 3 lata nie doczekał się merytorycznej krytyki, ponieważ to uzasadnienie jest bardzo silne – wskazał Bartłomiej Wróblewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.  

Większość argumentów prawnych zawartych w poselskim wniosku do Trybunału podzieliło Biuro Analiz Sejmowych, które przygotowało projekt opinii. To nie spodobało się politykom liberalno-lewicowym.

– Państwo mówicie o tym, że życie kobiety – czyli jej prawo do zdrowia, do życia osobistego, prywatnego – jest mniej ważne niż życie uszkodzonego płodu – powiedziała Joanna Scheuring-Wielgus, poseł Lewicy.

Przyjęcie stanowiska Sejmu przez Komisję Ustawodawczą wydawało się formalnością. Większość w komisji ma Zjednoczona Prawica. Głosowanie zakończyło się bez rozstrzygnięcia. 14 głosów było za i 14 przeciw.

– Pod osłoną pandemii, pod nieobecność posłów Prawa i Sprawiedliwości (…) udało się nam zablokować krzywdzącą Polki opinię, którą Sejm miał wydać – mówiła Barbara Nowacka z Koalicji Obywatelskiej.

Przegrane głosowanie nie ma znaczenia w procesie podejmowania decyzji przez Trybunał, ale ma wymiar symboliczny, zwłaszcza w kontekście partyjnej dyscypliny stosowanej przez Prawo i Sprawiedliwość w sprawie przepisów zwiększających ochronę zwierząt.

– Kontynuowanie sytuacji, w której osoba z niepełnosprawnością może zostać uśmiercona w oparciu o taką przesłankę jest całkowicie niedopuszczalne i jasno sprzeczne z dosłownym brzmieniem naszej ustawy zasadniczej oraz z wyrokiem, który w 1997 roku wydał Trybunał Konstytucyjny – przypomniał dr Tymoteusz Zych, wiceprezes instytutu Ordo Iuris.

W intencji sędziów Trybunału Konstytucyjnego, którzy podejmą decyzję 22 października, trwa nowenna za wstawiennictwem świętego Jana Pawła II. [czytaj więcej] 

– Naród, który zabija własne dzieci, staje się narodem bez przyszłości – powiedział św. Jan Paweł II.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl