PAP/Darek Delmanowicz

Prawie połowa Polski w czerwonej strefie. We wtorek nadzwyczajne posiedzenie Sejmu ws. walki z epidemią

W przyszłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki przedstawi informacje o stanie walki z epidemią. We wtorek zwołane zostanie nadzwyczajne posiedzenie Sejmu. Rząd chce ustawowo nakazać noszenie maseczek na terenie całego kraju. Od soboty z kolei w życie wchodzą nowe obostrzenia.

Od soboty w czerwonej strefie znajdzie się prawie połowa Polski, w tym 11 miast wojewódzkich. Rząd wprowadza nowe obostrzenia. Chce m.in. ograniczyć liczbę osób w transporcie publicznym. Restauracje będą czynne od godz. 6.00 do 21.00. W strefie czerwonej ma obowiązywać limit w sklepach – do pięciu osób na jedną kasę.

– Musimy mieć świadomość, że testujemy granice wydolności – mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.

Granice wydolności całego systemu ochrony zdrowia – wskazuje minister Adam Niedzielski.

W piątek potwierdzonych zostało kolejnych blisko 8 tys. zakażeń koronawirusem. Blisko 7 tys. osób przebywa w szpitalach. Ponad 500 potrzebuje respiratora. Zmarły 132 osoby na skutek samego COVID-a lub przy udziale chorób współistniejących.

– Sytuacja wygląda w ten sposób, że nasze szpitale miejskie zostają powiadomione o tym, że mają przygotować konkretną pulę łóżek. Taki system nie będzie się sprawdzał, jeśli będziemy mieli wyłączoną tylko część szpitala – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Rafał Trzaskowski postuluje powrót do szpitali wyłącznie dedykowanych do walki z COVID-19. Od soboty Warszawa także znajdzie się w strefie czerwonej.

Od dawna w strefie czerwonej jest z kolei Sopot. Teraz dołączą do niego Gdańsk i Gdynia. Oznacza to, że ograniczenia w transporcie obejmą całe Trójmiasto – wskazuje wiceprezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim.

– Teraz wszystkie linie muszą funkcjonować, jak czerwona strefa. Analizujemy, czy nie ma potrzeby zwiększenia kursów, szczególnie w godzinach szczytu – zaznacza Magdalena Czarzyńska-Jachim.

Sopot za dobrą uznał decyzję, by w strefie czerwonej szkoły ponadpodstawowe działały wyłącznie zdalnie. W strefach żółtych nauka ma odbywać się w systemie mieszanym – część będzie uczyła się na odległość, część stacjonarnie.

– Rekomendujemy, aby klasy 1-3 miały zajęcia stacjonarne w szkole, natomiast klasy 4-8 naukę zdalną – wyjaśnia Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu.

Na razie nie chce tego rząd. Premier Mateusz Morawiecki tłumaczy, że tryb zdalny w szkołach podstawowych będzie oznaczał duże utrudnienia dla rodziców, którzy pracują.

– Dlatego przedszkola, klasy podstawowe chcemy jak najdłużej chronić przed trybem zdalnym – podkreśla szef rządu.

W przyszłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki ma przedstawić informacje o stanie walki z epidemią. Na wtorek zaplanowano nadzwyczajne posiedzenie Sejmu – informuje wicemarszałek Ryszard Terlecki.

– Przedstawimy plan. We wtorek będzie wystąpienie pana premiera z informacją o stanie państwa w sytuacji pandemii – mówi Ryszard Terlecki.

Minister Michał Dworczyk zapowiada wzmocnienie podstawy prawnej przepisu dotyczącego obowiązku noszenia maseczki na terenie całego kraju.

– Będzie ten przepis przeniesiony bezpośrednio do ustawy po to, żeby uniknąć niepotrzebnej dyskusji i emocji, które mają miejsce. Zdania prawników są w tej sprawie podzielone – mówi Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Resort spraw zagranicznych w piątek wydał nowe rekomendacje w sprawie podróży zagranicznych.

– Apelujemy do wszystkich rodaków o to, aby nie wybierali się w podróż, jeżeli nie jest to absolutnie niezbędne z przyczyn rodzinnych, zawodowych lub innych dla nich istotnych – apeluje wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.

Wiceminister Piotr Wawrzyk tłumaczy, że sytuacja epidemiczna wciąż może ulec pogorszeniu. Dlatego istnieje ryzyko, że osoby, które dziś jadą zagranicę, mogą mieć problem z powrotem. Polacy, którzy zdecydują się na wyjazd zagraniczny, muszą też pamiętać, że na terenie innego kraju, może czekać ich kwarantanna lub samoizolacja. Resort zdrowia wciąż przypomina, by szczególną troską otoczyć osoby starsze.

– To jest bardzo ważne, aby chronić osoby starsze i redukować liczbę interakcji społecznych – wskazuje minister zdrowia Adam Niedzielski.

Takie osoby, według rekomendacji Ministerstwa Zdrowia, powinny unikać wychodzenia z domu. Wszędzie obowiązuje zasada: dystans, dezynfekcja, maseczka.

TV Trwam News

drukuj