Sejm zajmie się projektem chroniącym życie ludzkie

Sejm zajmie się dziś obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności tzw. aborcji.

Obywatelska inicjatywa ma na celu zapewnienie ochrony życia dzieci chorych czy upośledzonych w prenatalnym okresie ich życia. Wcześniejsze próby znowelizowania ustawy nie doszły do skutku.

Poseł Czesław Hoc z sejmowej Komisji Zdrowia, zwraca uwagę, że
większość Polaków opowiada się za bezwzględną ochroną życia ludzkiego. Dlatego potrzebne są zmiany przepisów – obecnie tzw. aborcja w polskim prawie jest dopuszczana w trzech przypadkach.

– Obecnie w polskim prawie tzw. aborcja jest dopuszczana w trzech przypadkach. Po pierwsze jeśli jest podejrzenie uszkodzenia genetycznego płodu. Po drugie jeśli jest podejrzenie, że to może zagrażać zdrowiu i życiu matki i po trzecie jeśli stan błogosławiony jest konsekwencją czynu zabronionego – gwałtu czy czynu kazirodczego. Dotychczas była procedowana tzw. aborcja eugeniczna czyli w aspekcie prawdopodobnego uszkodzenia genetycznego. Najczęściej większość koalicyjna w Sejmie doprowadzała do tego, że odrzucono ten projekt, bo był on skierowany przez jeden z klubów. Teraz jest projekt obywatelski. Myślę, że będzie bardziej pogłębiona ta refleksja niektórych parlamentarzystów, przede wszystkim z koalicji rządzącej – powiedział poseł Czesław Hoc.

Poseł dodaje, że PiS poprze obywatelski projekt chroniący życie ludzkie.

To jest głos społeczeństwa polskiego, które opowiada się za cywilizacją życia – stwierdził poseł.

– Projekt obywatelski nie jest przejawem 400 tys. czy większej ilości podpisów. Myślę, że jest przejawem, tego, że jest większa wiedza, uświadomienie i większe pragnienie życia przez społeczeństwo, i rozumienie tego życia w każdym jego przejawie. Właśnie jest teraz wielka asymetria, wielka niespójność rządu PO-PSL. Z jednej strony mówimy o ochronie życia, a z drugiej strony jeśli to życie powstanie u dzieci niepełnosprawnych – nie potrafimy zapewnić im państwowej, indywidualnej opieki – dodaje poseł Czesław Hoc.

 

RIRM

 

drukuj