fot. PAP/Leszek Szymański

Sejm uchwalił ustawę o obronie Ojczyzny

Za przyjęciem ustawy o obronie Ojczyzny głosowało aż 450 posłów, nikt nie był przeciw a pięciu posłów Konfederacji wstrzymało się od głosu. To ważna polityczna deklaracja wszystkich stron politycznych, że bezpieczeństwo Polski jest ponad podziałami.

W piątek podczas orędzia prezydent RP Andrzej Duda wyraził nadzieję, że cały parlament będzie zgodny w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa w naszym kraju.

– Mam nadzieję, że sprawy związane z bezpieczeństwem Polski i rozwojem naszych sił zbrojnych będą właśnie tymi, wokół których uda się zbudować ponadpartyjne porozumienie – powiedział Andrzej Duda.

https://twitter.com/KancelariaSejmu/status/1502383957190533125

W nocy Sejm zajmował się poprawkami do projektu ustawy o obronie Ojczyzny. Po pierwszym czytaniu zgłoszono ich 65. Mimo wszystko prace szły w dobrym tempie, za co dziękował minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak.

– Wszyscy możemy być pewni, co do tego, że jeżeli sami nie zadbamy o bezpieczeństwo naszej Ojczyzny, to nikt tego za nas nie zrobi. W związku z tym Wojsko Polskie musi być liczniejsze, w związku z tym Wojsko Polskie musi dysponować nowoczesną bronią, bo to jest jedyna skuteczna metoda, aby odstraszyć agresora. Wszyscy widzimy, co dzieje się za naszą wschodnią granicą – wskazał Mariusz Błaszczak.

Główne cele ustawy to m.in.: zwiększenie budżetu na obronność, zwiększenie liczebności Wojska Polskiego, odtworzenie systemu rezerw oraz zwiększenie możliwości szkolenia żołnierzy. Zapisy mają także między innymi ułatwić służbę ochotnikom, którzy chcieliby odbyć przeszkolenie.

– To są dobre przepisy na trudne czasy, jakie nas spotkały. Prawo i Sprawiedliwość konsekwentnie od 2015 roku rozwija Wojsko Polskie, również pan prezydent Andrzej Duda, zwierzchnik Sił Zbrojnych. To są działania, których efektem jest rozwój liczebny Wojska Polskiego, których efektem są podpisane i realizowane kontrakty. W tym roku już polskie Patrioty trafią na wyposażenie Wojska Polskiego. W przyszłym roku będą Himarsy – dodał minister obrony narodowej.

Do Polski trafią także nowoczesne drony. Stąd potrzeba, by udział wydatków obronnych w PKB wzrósł do poziomu 3 procent.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl