fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Sejm przyjął ustawę antyprzemocową

Natychmiastowe izolowanie sprawców przemocy domowej od ich ofiar – to cel ustawy antyprzemocowej, którą wieczorem przyjął Sejm. Ustawa zakłada wprowadzenie odrębnego, szybkiego postępowania w sprawach o zobowiązanie osoby stosującej przemoc do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania oraz zakazanie zbliżania się do niego.

Do wydania takiego nakazu będzie uprawniona policja, a także Żandarmeria Wojskowa. Będzie on obowiązywał przez 14 dni, przy czym sąd może przedłużyć ten okres.

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski wskazał, że ta ustawa wprowadza skuteczne narzędzie do walki z przemocą.

– To co jest najważniejsze, to właśnie taka świadomość, że już w momencie zawiadomienia policji o sytuacji przemocowej, można być pewnym, że ten problem jest rozwiązany. Taki natychmiastowy nakaz policyjny powoduje, że to nie ofiara będzie musiała uciekać czy pozostawać przez jakiś czas ze sprawcą przemocy pod jednym dachem, ale to sprawca będzie musiał opuścić mieszkanie – powiedział wiceminister Marcin Romanowski.

Poparcie dla ustawy wyraziły wszystkie kluby parlamentarne.

Zarówno posłowie PiS, jak i Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i PSL-Kukiz15 wielokrotnie podkreślali, że ustawa tego typu oczekiwana była od wielu lat, a apelowały o nią liczne organizacje pozarządowe.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl