Sejm przyjął informację szefa MSZ o zadaniach polityki zagranicznej w 2018 r.

Sejm przyjął w czwartek informację ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza nt. zadań polskiej polityki zagranicznej w 2018 r. Za odrzuceniem tej informacji zagłosowało 184 posłów opozycji. Przeciw było 241 osób, w tym w zdecydowanej większości z Prawa i Sprawiedliwości. Dwóch posłów wstrzymało się od głosu.

Głosowanie poprzedziły krytyczne wystąpienia posłów opozycji z Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej wobec polityki zagranicznej rządu. Zarzucali złe relacje ze Wschodem i Zachodem.

Pomawianiu polskiego rządu, Polski i polskich obywateli sprzeciwiła się wicepremier Beata Szydło.

– Są sprawy i są takie tematy, kiedy bez względu na to, czy siedzimy w ławach rządzących czy w ławach opozycji – powinniśmy o tym mówić jednym głosem i razem. A taką sprawą jest polityka zagraniczna i polska racja stanu. Uderzanie w ministrów polskiego rządu, w polski rząd, jest uderzaniem w Polskę. Wiecie o tym doskonale. Wasze wycieczki, które od dwóch lat robicie za granicę, tylko i wyłącznie, by podważyć demokratyczny wybór Polaków, jakim było wskazanie Prawa i Sprawiedliwości jako tej partii, która ma realizować program dla Polski – jest właśnie działaniem na szkodę Polski i polskiego państwa – powiedziała Beata Szydło.

W środę podczas expose minister Jacek Czaputowicz wskazywał, że źródłem pozycji międzynarodowej Polski jest jej pozycja w Europie oraz zdolność do artykułowania interesów państw swojego regionu. Główne zagrożenie dla Polski stanowi – według ministra – polityka Rosji.

Jacek Czaputowicz pełni funkcję ministra spraw zagranicznych od stycznia. Zastąpił na tym stanowisku Witolda Waszczykowskiego.

RIRM

drukuj