Dziś wybory nowego marszałka Sejmu

Najprawdopodobniej Małgorzata Kidawa-Błońska zostanie dziś wybrana na marszałka Sejmu. Kandydaturę dotychczasowej rzecznik rządu oficjalnie zaproponowały kluby PO i PSL. Drugim kandydatem na stanowisko marszałka Sejmu jest Jerzy Wenderlich, zgłoszony przez SLD.

Posłowie mają wybrać następcę Radosława Sikorskiego dziś, w porannym bloku głosowań. Swojego kandydata nie zgłosił klub Prawa i Sprawiedliwości.

Poseł Patryk Jaki z Klubu Parlamentarnego Zjednoczonej Prawicy mówi, że wiele wskazuje na to, iż głosowanie w sprawie wyboru marszałka będzie formalnością, a funkcję drugiej osoby w państwie obejmie Małgorzata Kidawa-Błońska.

– Mam osobiste przekonanie, że jest to fatalna kandydatura, ponieważ marszałkiem Sejmu powinna być osoba, która ma w sobie coś z obiektywizmu – przynajmniej coś z obiektywizmu. Pani Kidawa-Błońska dała się poznać, jako wyjątkowo gorliwy funkcjonariusz partyjny i nie sądzę, aby przez te trzy miesiące było inaczej. Dodatkowo, musimy pamiętać o tym, że PO w ogóle ma teraz bardzo małą legitymację społeczną – żeby nie powiedzieć żadną  – do wystawiania kandydata na marszałka, ale jak widać, nie zależało jej na porozumieniu, tylko na tępym, partyjnym rozkazie – powiedział poseł Patryk Jaki.

Wybór nowego marszałka jest konieczny po tym, gdy we wtorek rezygnację z tej funkcji złożył Radosław Sikorski. To pokłosie tzw. afery taśmowej.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj