fot. sxc.hu

Sejm: projekt dot. in vitro skierowany do prac w komisji

Projekt zmian w prawie dotyczący procedury in vitro trafił do dalszych prac w komisji. Większość posłów nie poparła wniosku Platformy Obywatelskiej o odrzucenie go w pierwszym czytaniu. Za odrzuceniem projektu głosowało 170 posłów, przeciw 252, wstrzymało się 14.

Wnioskodawców reprezentował poseł niezrzeszony Jan Klawiter. Przed głosowaniem powiedział, że celem ustawy jest zagwarantować dzieciom z in vitro prawo do życia i rozwoju. Chodzi także o wyeliminowanie praktyk selekcji.

Każde dziecko powołane tą drogą do życia ma prawo się rozwijać i urodzić. Człowiek nigdy nie może być środkiem do osiągnięcia celu, ponieważ sam jest celem naszej solidarności i odpowiedzialności. Obowiązująca obecnie ustawa była przygotowywana przed zbliżającą się kampanią wyborczą i była obarczona wadami, które wskazał Sąd Najwyższy w swojej opinii. W tym projekcie poszukuje się rozwiązań godzących pragnienie rodziców do posiadania potomstwa, z prawem do życia dziecka w najwcześniejszej fazie jego rozwoju – wskazał Jan Klawiter.

Zgodnie z projektem w procedurze in vitro będzie można tworzyć tylko jeden zarodek, który należy umieścić w ciele kobiety w ciągu 72 godzin.

Jego autorzy chcą, by do artykułu określającego, w jaki sposób powinno być prowadzone leczenie niepłodności, dodać m.in.: „ze szczególnym uwzględnieniem prawnej ochrony życia”.

Obecnie przepisy zezwalają na zapłodnienie sześciu żeńskich komórek rozrodczych, a w określonych przypadkach można utworzyć więcej zarodków.

RIRM

drukuj