Sejm po raz pierwszy bez lewicy

Trzy ugrupowania nowego Sejmu znamy z poprzednich kadencji, dwa powstały dopiero w tym roku. Po raz pierwszy od 1989r. nie będzie lewicy. Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że próg wyborczy przekroczyło w sumie 5 partii.

Prawo i Sprawiedliwość, Platforma Obywatelska oraz Polskie Stronnictwo Ludowe po raz kolejny znalazły się w gronie ugrupowań, które stworzą parlament.

Próg wyborczy przekroczyły też dwie partie, które powstały w połowie 2015r.: Kukiz’15 Pawła Kukiza, oraz Nowoczesna Ryszarda Petru.

Politolog, dr Lucyna Kulińska, ocenia, że Nowoczesna to druga twarz Platformy Obywatelskiej.

– Jest to taka Platforma bis ratunkowa. Ludzie, którzy się tam zebrali to twarze, które znamy sprzed lat. Choćby poparcie pana Olechowskiego dla tego ugrupowania mówi jasno, że jest to po prostu próba ratunku dla części elektoratu Platformy Obywatelskiej, aby jeszcze istnieć i ją wzmacniać. Myślę, że będą oni czynnie i aktywnie współpracować z międzynarodowymi korporacjami, będą pilnować ich interesów, będą pilnować interesów bankierów. O to chodziło – po to weszli do Sejmu – mówi dr Lucyna Kulińska.

Dr Lucyna Kulińska uważa, że Kukiz’15 to partia związana z młodzieżą pro patriotyczną. Dodaje, że czas pokaże, czy coś wyjdzie z tego projektu.

Warto zaznaczyć, że według nieoficjalnych jeszcze informacji z list Kukiz’15 do Sejmu dostał się m.in. Piotr Marzec znany pod pseudonimem Liroy – raper i producent filmów pornograficznych.

Tymczasem po południu ma być już jasne, którzy politycy znajdą się w nowym parlamencie. Informacje na ten temat ma przedstawić PKW.

RIRM

drukuj