Sędziowie SN na Zgromadzeniu Ogólnym o reformie sądownictwa

Zgromadzenie Ogólne sędziów Sądu Najwyższego zbierze się dziś na nadzwyczajnym posiedzeniu. Spotkanie będzie poświęcone zapowiedziom reformy sądownictwa, w tym zmianom w przepisach dotyczących działania SN.

O nadzwyczajne zwołanie posiedzenia do I prezes Małgorzaty Gersdorf wnioskowali sędziowie. Sama prezes Sądu wielokrotnie krytykowała działania obecnych władz.

Poseł prof. Krystyna Pawłowicz, konstytucjonalista, mówi, że sędziowie zawłaszczyli sobie obszary powiązane z wymiarem sprawiedliwości. Wszelkie zmiany – jak zauważa poseł – traktują oni jako „zamach”.

– Wszystko, co jest związane z wymiarem sprawiedliwości, nie tylko z orzekaniem, ale także z administracją, prowadzeniem remontów, kierowaniem sądami, edukacją – wszystko to chcą zabrać dla siebie. Każde sprowadzenie ich zakresu bardzo rozrośniętych kompetencji do stanu naturalności czy oczywistości traktują jako zamach dla siebie. Dlatego też nie mają być może czasu na sądzenie, bo zajmują się funkcjami administracyjnymi albo prowadzą niezbyt uczciwe działania (…), co pokazują liczne przypadki ujawniane w mediach – powiedziała prof. Krystyna Pawłowicz.

Wcześniej sędziowie Sądu Najwyższego poparli ideę organizacji 20 maja Kongresu Prawników Polskich. Sędziowie zaapelowali do przedstawicieli wszystkich zawodów prawniczych o wzięcie udziału w spotkaniu.

Kongres odbędzie się w Katowicach. Wydarzenie organizują m.in.: Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” oraz Krajowa Rada Radców Prawnych.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl