fot. twitter.com

Luksemburg: Przed TSUE odbędzie się dziś rozprawa ws. pytań prejudycjalnych SN

Przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu odbędzie się dziś rozprawa w sprawie pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego.

Dotyczą one m.in. zdolności Krajowej Rady Sądownictwa do wykonywania konstytucyjnego zadania. Chodzi o stanie na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów w kontekście ustrojowego modelu ukształtowania Rady oraz jej działalności.

O tę kwestię był pytany przez dziennikarzy w Brukseli Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych. Przed TSUE pełnomocnik rządu przedstawi polskie argumenty ws. reformy sądownictwa – zapewnił szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jak dodał, pytania SN dotyczą kwestii, które częściowo zostały już „rozwiązane”.

– One dotyczą takich kwestii, które leżą w kompetencji sądów państw członkowskich, a nie poziomu Unii Europejskiej. Nasz pełnomocnik przedstawi argumenty rządu i czekamy ze spokojem na wyjaśnienie tej kwestii, czyli odpowiedzi na pytania. Uważamy też, że są one niedopuszczalne z tego względu, że dotyczą kwestii, które nie leżą w kompetencji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczące organizacji sądownictwa, a poza tym nie mają one zastosowania, jeśli chodzi o Sąd Najwyższy – tłumaczył Jacek Czaputowicz. 

Sąd Najwyższy skierował do TSUE pytania prejudycjalne dot. KRS w sierpniu i wrześniu ub.r.

RIRM

drukuj