Schetyna straszy interwencją organów unijnych w sporze o TK

Były szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna straszy interwencją organów unijnych w sprawie Trybunału Konstytucyjnego i wzywa prezydenta do kategorycznego sprzeciwu ws. niedawnej uchwały Sejmu dotyczącej TK.

W jednej ze stacji telewizyjnych Schetyna stwierdził, że będzie zabiegał o zainteresowanie się sprawą Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej, jeśli prezydent Andrzej Duda nie wyrazi kategorycznego sprzeciwu wobec, jak to ujął, „gwałcenia prawa”.

Kandydat na szefa Platformy Obywatelskiej odniósł się w ten sposób do decyzji Sejmu, który przyjął uchwały stwierdzające nieważność wyboru 5 sędziów  TK przez parlament poprzedniej kadencji.

Według Schetyny decyzja prezydenta Andrzeja Dudy w spawie Trybunału będzie sprawdzianem dla polskiej demokracji.

Europoseł prof. Mirosław Piotrowski zwraca uwagę, że bez względu na to, co będzie się w Polsce działo, politycy UE będą szukali kontaktu i porozumienia z nowym rządem PiS-u.

– Również w tym kontekście trzeba rozpatrywać pewnego rodzaju histeryczne reakcje dotyczące zmian składu Trybunału Konstytucyjnego. Myślę, że to jeszcze poprzez  swoje wpływy w pewnych gremiach unijnych – bo nie zapominajmy, że ta formacja delegowała tam nie tylko swojego lidera, czyli szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, ale także kandydatkę na komisarza, a także ma pewne wpływy w mediach zachodnich, zwłaszcza niemieckich. Nie sądzę, aby to miało realny wpływ. Politycy zdają sobie sprawę, że najmocniejszym atutem jest karta wyborcza, a ta została wrzucona do urny – jak sądzę na 4 lata – powiedział europoseł prof. Mirosław Piotrowski 

Sejm wyborem nowych sędziów TK zajmie się na kolejnym posiedzeniu, które odbędzie się w dniach od  2 do 3 grudnia.

RIRM

drukuj