Sąd rozpatrzy w piątek odwołanie Młodzieży Wszechpolskiej od decyzji prezydenta Katowic

Sąd Okręgowy w Katowicach rozpatrzy w piątek odwołanie Młodzieży Wszechpolskiej (MW) od decyzji prezydenta miasta, który nie zgodził się na planowane na niedzielę zgromadzenie tej organizacji, argumentując m.in., iż Katowice są przeciwne nacjonalizmowi.

Poinformowali o tym w czwartek PAP przedstawiciele MW.

„Konsultowaliśmy to odwołanie z naszym wydziałem prawnym i jesteśmy dobrej myśli – mamy nadzieję, że sąd uchyli decyzję prezydenta i będziemy mogli zorganizować w niedzielę manifestację” – powiedział PAP prezes okręgu śląskiego MW Kamil Lisowski.

6 maja Młodzież Wszechpolska organizowała w Katowicach Marsz Powstańców Śląskich, który został zakłócony przez kontrmanifestację środowisk liberalnych. Na ulicach Katowic doszło wówczas do incydentów. Prezydent miasta Marcin Krupa zdecydował o rozwiązaniu legalnej manifestacji narodowców, argumentując to względami bezpieczeństwa mieszkańców. Również od tej decyzji organizacja odwołała się do sądu, ale sąd nie poinformował jej dotąd o terminie rozpatrzenia tej sprawy.

Kamil Lisowski przypomniał, że w nadchodzących wyborach samorządowych Marcin Krupa (bezpartyjny, startujący w poprzednich wyborach pod szyldem własnego komitetu – PAP) uzyskał poparcie PiS.

„Uważamy, że to poparcie PiS, partii patriotycznej powinno zostać wycofane. Chcemy się domagać dymisji prezydenta” – oświadczył szef śląskich struktur MW.

Zawiadomienie o organizacji kolejnego już zgromadzenia, które miałoby odbyć się na katowickim rynku w najbliższą niedzielę, wpłynęło do urzędu miasta 13 maja.

PAP/RIRM

drukuj