fot. PAP/Andrzej Grygiel

Rozpoczął się drugi tydzień szczytu klimatycznego COP24

W Katowicach rozpoczyna się kolejny tydzień szczytu klimatycznego COP24. Po poprzednim, który koncentrował się na kwestiach technicznych, w drugim przewidziany jest element negocjacji politycznych.

W Katowicach oczekiwani są m.in. odpowiedzialni za kwestie środowiskowe ministrowie krajów uczestniczących w COP24.

W trakcie szczytu delegaci z całego świata pracują nad zasadami praktycznej realizacji porozumienia paryskiego, czyli pierwszej w pełni globalnej umowy na rzecz klimatu.

Doradca prezydenta RP do spraw ochrony środowiska Paweł Sałek zwraca uwagę, że tzw. pakiet katowicki jest dokumentem bardzo obszernym i na razie nie jest jasne czy zostanie przyjęty w całości.

– Na pewno te dokumenty, które zostaną przyjęte na koniec szczytu w Katowicach, muszą być uzgodnione i muszą się z nimi zgodzić wszyscy. Pakiet katowicki jest bardzo szerokim dokumentem, ponieważ on dot. spraw mitygacji, adaptacji oraz raportowania, finansowania, tzw. transparencji i przejrzystości. Jest to dokument, który musi być uznany przez wszystkich. Być może, że tylko część tego dokumentu będzie przyjęta, ale to jeszcze zobaczymy. Bądźmy dobrej myśli – mówił Paweł Sałek.

Szczytowi towarzyszą konferencje, prezentacje i fora dyskusyjne.

Dzisiejszą dyskusję w Pawilonie Polskim zdominuje tematyka finansowania walki ze zmianami klimatycznymi.

RIRM

drukuj