W Urzędowie odsłonięto pomnik Anioła Wolności, aby upamiętnić Polaków, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę

Na rynku w Urzędowie odsłonięto Anioła Wolności. To pomnik, który w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości ma upamiętniać nie tylko samo wydarzenie, ale również wszystkich tych, którzy w imię wolności oddali swoje życie za Ojczyznę.

Ignacy Paderewski wygrał Polskę na fortepianie, Jacek Malczewski mówił swoim uczniom, aby malowali tak, by Polska zmartwychwstała. Choć oficjalne obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości już za nami, w wielu miastach echo tego wydarzenia jeszcze brzmi.

– Sztuka ma swoje miejsce nie tylko w odzyskiwaniu niepodległości, ale również w tym, że pamięć o wysiłku zbrojnym, pamięć o poświeceniach, pamięć o ludziach, którzy dali z siebie wszystko i dali wszystko co mieli, trwa – mówił dr hab. Tomasz Panfil z IPN w Lublinie.

I właśnie w imię tej pamięci na urzędowskim rynku stanął nowy pomnik – ponad trzymetrowa postać anioła z łańcuchem w rękach i rozpostartymi skrzydłami na kształt mapy Polski, w hołdzie mieszkańcom urzędowa poległym i walczącym za Ojczyznę w stulecie odzyskania niepodległości.

– W tym pomniku znajdują się wszyscy nasi wielcy bohaterowie urzędowscy – podkreślił inicjator budowy pomnika prof. Marian Surdacki. 

Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia monumentu poprzedziła Msza św. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. arcybiskup Stanisław Wielgus. 

– Patriotyzm jest jedynym naprawdę liczącym się elementem łączącym miliony ludzi, związanych węzłami krwi, języka, obyczajów, kultury, a także związanych świadomością osiągnięć i klęsk w historii kraju – akcentował ks. abp Stanisław Wielgus.

W uroczystościach udział wzięły również lokalne władze – burmistrz Urzędowa oraz wojewoda lubelski.

– Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości jest na pewno chwilą, kiedy mamy okazję być dumnymi z tego, że jesteśmy Polakami, być dumnymi z tego, że mamy tożsamość narodową, o którą żeśmy walczyli – zaznaczył Paweł Dąbrowski, burmistrz Urzędowa.

– To nie jest zasługa tylko tych wielkich bohaterów, którzy oddawali swoje życie i zdrowie w walce o niepodległość Ojczyzny. To jest przede wszystkim zasługa wszystkich tych, którzy tę niepodległość wymodlili – powiedział Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl