fot. wikipedia

Sąd restrukturyzacyjny odmówił zatwierdzenia układów Ruchu z wierzycielami 

Warszawski sąd restrukturyzacyjny nie zgodził się na układy Ruchu z wierzycielami. Uznał tym samym niektóre zastrzeżenia części wierzycieli. Sąd stwierdził m.in., że nie wszystkie propozycje układowe są realne do wykonania. Postanowienie nie jest prawomocne. Stronom postępowania przysługuje zażalenie.

Tymczasem krakowski dystrybutor prasy Garmond uważa, że ratowanie Ruchu przez Orlen, PZU i Alior to niedozwolona pomoc publiczna. Konkurent spółki złożył w tej sprawie skargę do Komisji Europejskiej – poinformował dziennik „Puls Biznesu”.

Poseł Elżbieta Kruk, przewodnicząca sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu uważa, że cała sprawa ma charakter biznesowy.

– Garmond Press jest konkurentem Ruchu, czy też odwrotnie Ruch jest konkurentem Garmond Press na rynku dystrybucji prasy, więc niewątpliwie to tutaj jest całe clou. Trudno mi jest powiedzieć o szczegółach, bo Garmond Press szczegółów tej skargi nie ujawnił. Orlen i Alior Bank zapewniają, że mają ekspertyzy prawne, które stwierdzają, że to nie jest pomoc publiczna – wskazała poseł.

W kwietniu wierzyciele Ruchu zgodzili się na umorzenie spółce części zadłużenia. Ci najwięksi mieli wymazać 85 proc. wartości zobowiązań. Długi firmy wynoszą blisko 170 mln zł. Na mocy dotychczasowych ustaleń ich wartość spadła do 40 mln zł. Część z nich chce pokryć m.in. PKN Orlen.

Ruch to jedna z najbardziej znanych polskich marek. Sieć własna firmy składa się z 1800 punktów. Kolportaż spółki dociera do około 20 tysięcy punktów i generuje rocznie obrót w wartości około 500 mln zł.

RIRM

drukuj