fot. PAP

Senacka komisja o okręgach sądów powszechnych

Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzy dziś projekt ustawy o okręgach sądów powszechnych. Senatorowie na poprzednim posiedzeniu komisji nie podjęli uchwały w tej sprawie.

Większość w Senacie ma PO, która już w Sejmie głosowała jako jedyna partia za odrzuceniem dokumentu. Za ustawą przywracającą tzw. małe sądy, które zostały zlikwidowane rozporządzeniem byłego ministra sprawiedliwości opowiadają się  senatorowie PiS, SP i PSL.

Biuro legislacyjne przygotowało poprawki do projektu. Jednak czy będą one głosowane, to  okaże się dopiero na posiedzeniu komisji, ponieważ posłowie PO mogą złożyć wniosek o odrzucenie dokumentu.

Senator Michał Seweryński przewodniczący Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji przypomina, że ustawa wywołała szeroki efekt niezadowolenia społeczności lokalnej. Jak dodaje polityk, ludzie stracili urzędy podnoszące ich miejscowości do wyższej rangi.

– Likwidacja takich sądów, czy pomniejszenie ich rangi poprzez wprowadzenie wydziałów zamiejscowych to jest swoista degradacja dla takiego ośrodka. Dlatego słyszę jako senator terenowy, że nie są to popierane działania. Najlepszy dowód na to, że ta ustawa była projektem obywatelskim. W tej sytuacji trudno powiedzieć jakie to będą dalsze działania. Poczekajmy na to co ostatecznie powie senat, bo to może spowodować, że sprawa będzie miała ciąg dalszy – powiedział senator Michał Seweryński.

Izba na posiedzeniu plenarnym zajmie się  obywatelskim projektem już jutro.

RIRM

drukuj