fot. flickr.com

Min. Energii uzgodniło z Komisja Europejską zakres rekompensat za ceny prądu

Ministerstwo Energii uzgodniło z KE zakres rekompensat za ceny prądu. Na mocy ustaleń rozliczenie wyższych cen prądu za pierwsze półrocze 2019 r. odbędzie się według wartości z czerwca 2018 r. Rekompensaty zostaną wypłacone wszystkim odbiorcom, co zakłada obowiązująca ustawa.

Natomiast od 1 lipca ceny energii pozostaną zamrożone dla gospodarstw domowych, jednostek sektora finansów publicznych, małych firm i szpitali. Oznacza to, że ci odbiorcy będą mieli ceny obowiązujące na koniec czerwca ubiegłym roku. Średnie i duże firmy od 1 lipca do końca roku będą płacić rynkowe ceny energii z możliwością rekompensat w formie pomocy publicznej de minimis.

Przewodniczący sejmowej Komisji ds. Energii Poseł PiS Maciej Małecki podkreśla, że porozumienie z Brukselą w sprawie rekompensat stanowi finał całej sprawy.

– Podstawą działań było to, żeby ceny prądy w Polsce były konkurencyjne. Polacy nie mogą ponosić zbyt dużych kosztów na opłacenie energii elektrycznej. Polskie firmy muszą mieć możliwość konkurowania na rynku UE. Dlatego PiS konsekwentnie stoi na stanowisku, że koszt energii musi stanowić przewagę konkurencyjną naszej gospodarki. Dlatego została przyjęta ustawa chroniąca polskich odbiorców przed radykalnym wzrostem cen energii elektrycznej, który dotyka całą Europę. Rozmowy prowadzone przez Ministerstwo Energii z KE zamykają etap uzgodnień – akcentuje poseł Maciej Małecki.

Aby wdrożyć uzgodnienia z KE w sprawie rekompensat za ceny prądu, Ministerstwo Energii planuje znowelizować obecnie obowiązującą ustawę. Resort ma się tym zająć na posiedzeniu Sejmu w pierwszej połowie czerwca. Odpowiednie rozporządzenie Ministerstwo Energii ma wydać na początku lipca.

Pierwsze rekompensaty dla dostawców energii powinny być wypłacane około 20 sierpnia. Będą one pochodziły ze specjalnego funduszu.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl