S. Tyszka: Bardzo poważnie rozpatrujemy wniosek o powołanie komisji śledczej ws. ustawy o IPN

Bardzo poważnie rozpatrujemy złożenie wniosku o powołanie komisji śledczej ws. nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, zdecydujemy w najbliższych dniach. Jest głęboka potrzeba pokazania, jak doszło do złamania konstytucji i regulaminu Sejmu – powiedział wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka z Kukiz’15.

Stanisław Tyszka podkreślił dziś w Polsat News, że rząd nie chce podać informacji, kto ze strony polskiej negocjował ze strona izraelską zapisy ostatniej noweli ustawy o IPN uchwalonej 27 czerwca. Tego dnia Sejm uchwalił, Senat przyjął bez poprawek a prezydent podpisał nowelizację ustawy o IPN. Uchyla ona artykuły: 55a, który grozi karami grzywny i więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi i państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie III Rzeszy i art. 55b, który głosi, że przepisy karne mają się stosować do obywatela polskiego oraz cudzoziemca – „niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu”.

Jeszcze tego dnia premierzy Polski i Izraela: Mateusz Morawiecki w Warszawie oraz Benjamin Netanjahu w Tel Awiwie podpisali wspólną polsko-izraelską deklarację. Podkreślono w niej, że relacje między Polską i Izraelem oraz między ich społeczeństwami „opierają się na głębokim zaufaniu i zrozumieniu” oraz współpracy „na arenie międzynarodowej, jak również w kwestiach związanych z zachowaniem pamięci i nauczaniem o Holokauście”.

W oświadczeniu przywódcy zadeklarowali m.in. brak zgody na przypisywanie Polsce lub całemu narodowi polskiemu winy za okrucieństwa nazistów i ich kolaborantów. Podkreślili swobodę badań naukowych oraz potępili wszelkie formy antysemityzmu i „antypolonizmu oraz inne negatywne stereotypy narodowe”. Mateusz Morawiecki i Benjamin Netanjahu zaapelowali również o powrót do „spokojnego dialogu opartego na wzajemnym szacunku w dyskursie publicznym”.

Według Stanisława Tyszki, w sprawie noweli ustawy o IPN powinniśmy rozważyć powołanie komisji śledczej w Polsce. Jego zdaniem, trzeba wyjaśnić, jak doszło do ogłoszenia pierwszej, styczniowej nowelizacji ustawy o IPN oraz jak to możliwe, że tak szybko uchwalono drugą nowelę ustawy o IPN w czerwcu.

„Kto ją tak naprawdę napisał, którzy oficerowie Mosadu ją napisali” – powiedział Stanisław Tyszka.

Dopytywany, czy będzie wniosek Kukiz’15 ws. powołania komisji śledczej, odpowiedział: „rozpatrujemy to bardzo poważnie”.

„Zdecydujemy w najbliższych dniach. Moim zdaniem, jest głęboka potrzeba komisji, pokazania jak doszło do złamania konstytucji, do złamania regulaminu Sejmu, jak doszło do tego, że Polska została skompromitowana wielokrotnie na arenie międzynarodowej” – mówił Stanisław Tyszka.

Zdaniem wicemarszałka Sejmu, rząd „przyjął na kolanach ustawę napisaną przez izraelskie służby specjalne”.

„Oni oddali całkowicie naszą suwerenność krzycząc, że wstajemy z kolan. Tam powstała wielka koalicja podkulonego ogona, złamali wszystkie regulaminy, złamali konstytucję i przeprocedowali w parę godzin ustawę zmieniającą ustawę, którą uważali za najlepszą na świecie” – zaznaczył.

Polityk Kuzki’15 ocenił, że za sprawą nowelizacji ustawy o IPN Polska ośmieszyła się jako państwo na arenie międzynarodowej.

„Pokazaliśmy, że jesteśmy niesuwerenni” – zauważył wicemarszałek Sejmu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl