fot. PAP/Radek Pietruszka

S. Kaleta o sprawozdaniu KE dot. praworządności w UE: W Hiszpanii mają taki sam KRS, jaki mamy w Polsce. Komisja Europejska nie straszy jednak Hiszpanów odebraniem funduszy, jak robi to wobec Polski

Komisja Europejska przygotowała sprawozdanie na temat praworządności w Unii Europejskiej. Wiceminister sprawiedliwości, Sebastian Kaleta, wskazał, że dokument wykracza poza kompetencje Komisji Europejskiej. „W Hiszpanii mają taki sam KRS, jaki mamy w Polsce. Myślicie Państwo, że Komisja Europejska straszy Hiszpanów odebraniem funduszy, jak robi to wobec Polski? Komisja Europejska wyraża ubolewanie, że Hiszpanie w swojej procedurze nie wybrali członków KRS, bo jest tam konflikt w parlamencie” – mówił wiceszef resortu sprawiedliwości.

Komisja Europejska zaleca w opublikowanym dokumencie między innymi tego, by w Polsce została rozdzielona funkcja ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego [czytaj więcej].

W rozdziale poświęconym naszemu krajowi KE wyraziła poważne obawy związane z niezależnością polskiego sądownictwa.

Sebastian Kaleta podkreślił, że w Komisji Europejskiej debata przesuwana jest na poziomy ideologiczne i ingerowanie w kolejne sprawy wewnętrzne Polski. Zwrócił przy tym uwagę na podwójne standardy Komisji.

– Chodzi o zarzut dotyczący funkcji Prokuratora Generalnego i jego kompetencji. W Niemczech minister sprawiedliwości bezpośrednio może wydawać prokuratorom polecenia. Komisja Europejska nie wyraża wątpliwości w raporcie dotyczącym Niemiec, że jest taka kompetencja ministra sprawiedliwości. To także zarzut dotyczący Krajowej Rady Sądownictwa. W Hiszpanii mają taki sam KRS, jaki mamy w Polsce. Myślicie Państwo, że Komisja Europejska straszy Hiszpanów odebraniem funduszy, jak robi to wobec Polski? Komisja Europejska wyraża ubolewanie, że Hiszpanie w swojej procedurze nie wybrali członków KRS, bo jest tam konflikt w parlamencie – powiedział wiceminister sprawiedliwości.

KE opublikowała swoją ocenę praworządności w krajach unijnych po raz trzeci, jednak po raz pierwszy dokument ten zawiera także zalecenia dla państw członkowskich.

Zalecenia – zdaniem Komisji –  mają na celu zachęcenie państw unijnych do postępów w realizacji trwających lub planowanych reform.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl