fot. PAP/Leszek Szymański

Rzecznik Praw Dziecka: Rodzina, małżeństwo i rodzicielstwo są chronione przez prawo 

Rodzina, małżeństwo, rodzicielstwo są chronione przez prawo – podkreśla Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.     

Rzecznik zabrał głos po słowach wiceprezydenta Warszawy Pawła Rabieja dotyczących planów rozszerzania praw osób homoseksualnych. Zastępca prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego chce stopniowego zwiększania uprawnień środowisk LGBT.

Najpierw chciałby wprowadzenia związków partnerskich, potem równości małżeńskiej, a na koniec możliwości adopcji dzieci przez takie pary.

W ocenie Mikołaja Pawlaka jest to wypowiedz polityczna. Jednocześnie podkreśla, że podstawową komórkę społeczną chroni dziś prawo.  

– Istotne jest, że małżeństwo jest tą podstawową komórką społeczną, która podlega ochronie prawnej. Rodzina, małżeństwo, rodzicielstwo i dzieci – jako jądro tej podstawowej komórki społecznej. O tym, czy i jakie skutki będzie niosło za sobą wprowadzenie zmian do definicji rodziny, to wiemy po doświadczeniach innych krajów, chociażby w zakresie inicjacji seksualnej dzieci czy też liczby aborcji w stosunku do wykonywanych na danej grupie osób, dlatego te kwestie, o których mówił pan prezydent Rabiej, uznaję za pewien manifest polityczny – mówi Mikołaj Pawlak.    

Wypowiedź Pawła Rabieja wywołała oburzenie nie tylko wśród polityków partii rządzącej i konserwatywnych komentatorów. Krytycznie oceniają ją także przedstawiciele stołecznego Ratusza, jak i PO.

Przewodniczący Platformy Grzegorz Schetyna stwierdził, że nie akceptuje wypowiedzi wiceprezydenta Warszawy. Dodał, że nie jest to wypowiedź nikogo z Koalicji Europejskiej ani z PO. Schetyna zapewnił też, że ten temat nie będzie elementem programu wyborczego koalicji.

RIRM

drukuj