fot. pixabay.com

Rządowe programy wsparcia niepełnosprawnych. Dziś upływa termin składania wniosków

Dziś ostatni dzień, w którym samorządy mogą składać wnioski do programów ,,Opieka wytchnieniowa” oraz ,,Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”.

Program ,,Opieka wytchnieniowa” powstał po to, by odciążyć członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami przez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa.

Celem programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” jest z kolei rozpowszechnienie usług asystenta, a w efekcie zwiększenie szans osób niepełnoprawnych na prowadzenie bardziej samodzielnego i aktywnego życia.

Wiceminister rodziny Stanisław Szwed podkreśla, że oba te programy są niezwykle potrzebne. Polityk mówi też o przeznaczonej na nie puli środków.

– „Opieka wytchnieniowa” – program, który jest skierowany do samorządów na pokrycie kosztów wsparcia osób niepełnosprawnych w różnych działaniach, które wspomagają rodziny i opiekunów osób niepełnosprawnych. Tutaj przewidujemy środki w wysokości 50 mln złotych. „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”  – tu z kolei przewidujemy kwotę 80 mln złotych. To są środki, które przeznaczamy w stu procentach na dofinansowanie dla samorządów na usługi opiekuńcze. Przy „Asystencie osobistym osoby niepełnosprawnej” gmina może zlecać zadania organizacjom pozarządowym czy jednostkom prywatnym – wyjaśnił wiceminister.

Wnioski w ramach ,,Opieki wychnieniowej” i ,,Asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej” gminy lub powiaty składają do wojewodów. Ci z kolei sporządzą i przekażą wnioski o pieniądze z programów wraz z listą rekomendowanych wniosków ministrowi rodziny. Mają na to czas do 29 stycznia. Wnioski będą zweryfikowane i zatwierdzone do 12 lutego.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl