fot. Sebastian Szwajkowski

Spartakiada 2021 dla dzieci z niepełnosprawnością ruchową

W Centralnym Ośrodku Sportu w Spale odbyła się Spartakiada 2021. Jest to wydarzenie sportowo-integracyjne dla dzieci z niepełnosprawnością ruchową. W tym roku w imprezie wzięło udział ponad 230 uczestników, z czego 120 osób niepełnosprawnych. Organizatorem Spartakiady jest Fundacja Aktywnej Rehabilitacji

fot. Sebastian Szwajkowski

Wydarzenie trwało trzy dni. Wszyscy uczestnicy mieli zapewnione zakwaterowanie oraz wyżywienie. Pierwszego dnia dzieci wzięły udział w warsztatach poświęconych różnym dyscyplinom sportu. Można było sprawdzić się w konkurencjach drużynowych – koszykówce, unihokeju, ale też w mniej oczywistych dyscyplinach. Wśród nich znalazł się dart oraz crossfit. Udział w tej części wydarzenia był dobrą rozgrzewką przed decydującymi zmaganiami. Główne zawody odbywały się drugiego dnia.

fot. Sebastian Szwajkowski

Rodzice również mogli wziąć udział w specjalnie przygotowanych warsztatach. Dzięki współpracy z firmą „Coloplas”t udało się zorganizować spotkania ze specjalistami z zakresu urologii. Można było także dowiedzieć się więcej m.in. na temat odleżyn. W trakcie trwania samych zawodów dorośli również mogli porozmawiać z przedstawicielami firmy „Coloplast”. Marka Toyota miała przygotowane specjalne stanowisko, na którym można było wziąć udział w pokazie dostosowanych samochodów. Cieszyło się one dużym zainteresowaniem. Osoby z niepełnosprawnościami próbowały swoich sił również w golfie, a także brały udział w zawodach przygotowanych przez Fundację Marcina Gortata.

„Centralny Ośrodek Sportu od lat wspiera osoby z niepełnosprawnościami. Myślę, że śmiało możemy powiedzieć, że dla wielu osób, które próbują swoich sił w sporcie – mimo niepełnosprawności, staliśmy się drugim domem. Oni lubią tu wracać, a my cieszymy się, że możemy zapewniać im odpowiednie atrakcje, a także z roku na rok coraz lepszą, bardziej dostosowaną do ich potrzeb infrastrukturę. Wierzę, że takich imprez będzie więcej w naszych ośrodkach coraz” – powiedział Andrzej Kalinowski, dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu w Spale.

fot. Sebastian Szwajkowski

W trakcie Spartakiady nie zabrakło też atrakcji dodatkowych. Jednego wieczoru była to filmoteka, a drugiego spotkanie integracyjne, połączone z wręczaniem nagród dla najlepszych zawodników w wieloboju. Przekrój dyscyplin, w których można było sprawdzić swoje umiejętności, był duży. Uczestnicy Spartakiady brali udział w wyścigach, wielu konkurencjach z piłkami czy też strzelały z łuku.

Po zakończeniu sportowej rywalizacji wszyscy zawodnicy zostali odpowiednio uhonorowani – każdy wywiózł ze Spały medal. Ważniejsze niż wyniki były radosne miny wszystkich dzieci, dobra zabawa i rodzice, którzy z wypisaną na twarzy dumą, wspierali swoje pociechy.

fot. Sebastian Szwajkowski

Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.

Fundacja Aktywnej Rehabilitacji, która była organizatorem Spartakiady w COS Spała, działa już 33 lata wspierając osoby z niepełnosprawnością ruchową, poruszające się na wózkach.

Centralny Ośrodek Sportu w Warszawie/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl