fot. PAP/Radek Pietruszka

Rząd zajmie się Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju

Rząd zajmie się dziś uchwałą ws. Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Kluczowe cele strategii to zwiększenie przeciętnego dochodu gospodarstw domowych do 80 proc. średniej UE do 2020 roku i ok. 100 proc. w 2030 roku.

Co więcej, projekt zakłada wzrost PKB na mieszkańca Polski do poziomu 78 proc. średniej unijnej w 2020 roku i blisko 95 proc. w 2030 roku.

To ambitne cele, które mają duże szanse na realizację. Ważne, by docenić i zainwestować w polską przedsiębiorczość – wskazał dr Marian Szołucha, ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

– W roku 2017, a także w kolejnych latach rządów Prawa i Sprawiedliwości, jedynym wyjściem jest skupienie się na stronie podażowej, a więc na stronie produkcyjnej – tej, która będzie w stanie odpowiedzieć na rosnący popyt, rosnącą konsumpcję, na rosnące tego rodzaju zapotrzebowania Polaków. Jeśli ten rosnący popyt przejmą polskie przedsiębiorstwa, a nie zagranica, względnie, jeśli nie wybuchnie inflacja, w wyniku jakichś błędów w polityce gospodarczej, to cele założone przez wicepremiera Morawieckiego mają szansę być zrealizowane – zaznacza Marian Szołucha.

W myśl strategii z planu Morawieckiego odsetek osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym ma się zmniejszyć do 22 proc. w 2020 roku.

RIRM

drukuj