Ministerstwo Rolnictwa chce uruchomić program do walki z ASF

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi  zamierza uruchomić program do walki z ASF.  Szacowany koszt przedsięwzięcia, to 25 mln zł, z czego większość środków resort chce pozyskać z Unii Europejskiej.

Z tych pieniędzy finansowany ma być m.in. odstrzał sanitarny, czy wyłożenie specjalnych mat na przejściach granicznych na Wschodzie.

O szczegółach mówi wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.

– Chodzi o wypłatę pomocy m.in. dla obszarów, na których nadal wśród dzików jest ASF, a rolnicy ponieśli w związku z tą chorobą straty. Chcemy wyrównać te, które rolnicy odnieśli w ubiegłym roku oraz te, które ponoszą w tej chwili. Będzie to dopłata wyrównująca do średnich cen rynkowych. Drugim mechanizmem, który chcemy uruchomić jest pomoc dla rolników na zmianę profilu produkcji. Chcielibyśmy, aby Ci, którzy zdecydują się na odejście od produkcji świń, od produkcji trzody chlewnej, mogli dostać dotacje na zakup jałówek ras mięsnych i produkcje mięsną – mówi wiceszef resortu rolnictwa i rozwoju wsi Jacek Bogucki.

Zgodnie z projektem w ramach walki z Afrykańskim pomorem świń finansowane mają być także m.in. badania laboratoryjne w kierunku wykrywania choroby, funkcjonowanie pięciu odłowni do odłowu dzików.

Wzmocnione mają być ponadto środki bioasekuracji na drogowych przejściach granicznych z Białorusią i Ukrainą. Obecnie rozporządzenie w tej sprawie jest uzgadniane.

Dotychczas w Polsce wykryto 186 przypadków ASF u dzików i 23 ogniska u świń.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl