E. Lech: Program bioasekuracji przyniósł efekt

Program bioasekuracji spełnił swoje zadanie, ponieważ nie wykryto nowych ognisk ASF u świń w gospodarstwach objętych nadzorem – powiedziała wiceminister rolnictwa Ewa Lech. Wiceszefowa resortu zapowiedziała objęcie programem całego kraju.

Program bioasekuracji obejmuje wybrane gminy w woj. podlaskim, lubelskim i mazowieckim. Dotychczas udział w nim był dobrowolny.

NIK krytycznie oceniła realizację przepisów, które miały zapobiec rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń. Z raportu Izby wynika, że program okazał się nieskuteczny. Choroba pojawiła się w kolejnych regionach.

Wiceminister rolnictwa Ewa Lech nie w pełni zgadza się z raportem NIK-u. Zwraca uwagę, że na terenach objętych bioasekuracją wirus nie wystąpił u świń. Przyznaje, że zanotowano zakażenia u dzików.

Teraz resort rolnictwa chce wprowadzić program bioasekuracji na innych zasadach niż dotychczas.

– W tej chwili będziemy szli w kierunku wprowadzenia obowiązku spełniania bioasekuracji w całym kraju, ale będzie to na innych zasadach; nie będzie tu dobrowolności, ale obowiązek ich wypełnienia. Dajemy sobie czas na przeprowadzenie kontroli, w czasie których powiatowy lekarz weterynarii będzie stwierdzał, czy gospodarstwo spełnia wymagania i będzie dawał czas na wypełnienie tych warunków weterynaryjnych do chowu i hodowli. Jeśli po tym czasie gospodarz nie spełni takich warunków, będzie miał zakaz chowu świń np. na trzy lata. W tym czasie będzie mógł liczyć na pomoc państwa. Jaka to będzie forma, nad tym jeszcze pracujemy, bo na każdą krajową pomoc musi zgodzić się KE – powiedziała Ewa Lech.

Dotychczas w Polsce wykryto 107 ognisk ASF u trzody chlewnej i 1118 przypadków tej choroby u dzików. Choroba jest obecna w czterech województwach: lubelskim, podlaskim, mazowieckim oraz warmińsko-mazurskim.

ASF jest niegroźny dla ludzi, ale przynosi znaczne straty gospodarcze, dotyczące zarówno produkcji trzody chlewnej, jak i ograniczenia w produkcji i sprzedaży mięsa.

W ostatnim czasie zakaz importu zwierząt oraz produktów mięsnych i pasz pochodzących z czterech polskich województwach wprowadziła Ukraina.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl