fot. PAP/Tomasz Gzell

Różnica zdań w polskim rządzie

Zjednoczona Prawica jako jedyna polska formacja jest w stanie bronić interesu Polski – powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Czwartkowy kompromis w sprawie budżetu Unii Europejskiej nazwał sukcesem Polski. Innego zdania jest Solidarna Polska, która w Sejmie będzie blokować postanowienia szczytu. Mechanizm praworządności zatwierdziła Rada UE. W środę odbędzie się głosowanie w Parlamencie Europejskim.

Kompromis osiągnięty w trakcie szczytu Unii Europejskiej to sukces Polski – mówił wicepremier, prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

„Udało się zdobyć wszystko, co tylko było teraz do zdobycia możliwe, by z jednej strony zabezpieczyć pozycję naszego kraju wewnątrz Wspólnoty, a z drugiej wzmocnić polski budżet, gospodarkę potężnym zastrzykiem pieniędzy” – podkreślił Jarosław Kaczyński dla „Gazety Polskiej”.

Jak dodał prezes PiS, dzięki porozumieniu obrona naszej suwerenności będzie skuteczniejsza. Sondaże wskazują, że większość ankietowanych uważa kompromis w Brukseli za sukces Polski.

– Procedura kontroli praworządności będzie ograniczać się do kwestii czysto finansowych, a następnie konkluzje zostały przekute w wytyczne Komisji Europejskiej – zaznaczył Radosław Fogiel, poseł PiS.

Kompromis nie zadowala posłów Solidarnej Polski. Jak mówią konkluzje to deklaracje polityczne, a nie prawne. Solidarna Polska nie zgodzi się na zwiększenie wpływów zwłaszcza Komisji Europejskiej, która zyska prawo do odbierania funduszy krajom członkowskim.

„Będziemy w Sejmie głosować przeciwko ustaleniom szczytu unijnego, który naszym zdaniem otwiera nie tylko możliwość, by odbierać Polsce miliardy euro, ale przede wszystkim umożliwia budowę super państwa federacyjnego” – mówił Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych, dla Rzeczpospolitej.

Wiceminister aktywów państwowych złożył na zarządzie partii wniosek o wyjście z koalicji Zjednoczonej Prawicy. Wniosek został odrzucony. Ryzyko byłoby zbyt duże – zaznaczył poseł Solidarnej Polski, Mariusz Kałużny.

– Dzisiaj rozbicie Zjednoczonej Prawicy to nie jest działania propolskie, tylko antypolskie, bo oddalibyśmy Lewicy, Platformie Obywatelskiej władze ludziom, którzy z polską racją stanu, patriotyzmem nie mają wiele wspólnego – wskazał Mariusz Kałużny.

Solidarna Polska podjęła odpowiedzialną decyzję – mówił lider Porozumienia, wicepremier, Jarosław Gowin.

– Przedterminowe wybory byłyby złe dla Polski, ale też dla Solidarnej Polski – podkreślił Jarosław Gowin w TVP.

Według rzecznika rządu Piotra Müllera Solidarna Polska i Porozumienie stanowią o sile Zjednoczonej Prawicy. Nie jest zaskoczeniem, że po wysłuchaniu uwag koalicjantów decyzję o kierunku negocjacji w Brukseli podjął lider Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński.

Przyszłość koalicji nie jest zagrożona – mówił szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

„Naszą siłą było to, że potrafiliśmy w dialogu rozwiązywać wszelkie spory i napięcia wewnętrzne, bo jesteśmy szerokim środowiskiem, więc naturalne, że takowe się zdarzają. Wierzę, że nadal tak będziemy funkcjonować” – podkreślił Michał Dworczyk w Polskim Radiu.

Zjednoczona Prawica będzie musiała walczyć o jedność – zaznaczył politolog Bartosz Brzyski.

– Tarcia wewnątrz Zjednoczonej Prawicy będą cały czas obecne, będą się prawdopodobnie nasilać. Trudno byłoby zastąpić Solidarną Polskę posłami z Kukiz’15 czy pojedynczymi innymi posłami – powiedział Bartosz Brzyski.

Szybkiego porozumienia z Brukselą zgodnie domagały się Platforma Obywatelska, PSL i Lewica. Teraz szef PO, Borys Budka, krytykuje decyzję Solidarnej Polski o pozostaniu w koalicji.

„Niestety jedynym, co łączy obóz Zjednoczonej Prawicy, to są pieniądze, stanowiska i chęć władzy” – podkreślił Borys Budka.

Borys Budka wzywa premiera do dymisji osób, które prowadziły antypolską politykę w Unii Europejskiej. To PO zaszkodziłaby Polsce – mówił, prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

„Nasza formacja jako jedyna jest w stanie w tych skrajnie trudnych i nieuczciwych warunkach bronić interesu Polski. Co by było, gdyby na naszym miejscu był rząd Koalicji Obywatelskiej? Zgodziliby się na wszystko” – zaznaczył Jarosław Kaczyński dla „Gazety Polskiej”.

Według socjologa Mariusza Sieraczkiewicza sondażowe wyniku PiS mogą w najbliższych tygodniach ulegać polepszeniu.

– Może właśnie przez to, że Solidarna Polska nie wyszła z obozu Zjednoczonej Prawicy, ministrowie nie poddali się do dymisji, nie zrezygnowali z udziału w rządzie, dla wielu wyborców pokazało to dojrzałość tej struktury – podkreślił Mariusz Sieraczkiewicz.

Jak mówił socjolog, prezes Jarosław Kaczyński utrzyma koalicjantów w Zjednoczonej Prawicy do najbliższych wyborów parlamentarnych, które odbędą się w 2023 roku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl