Rząd zajmie się projektem ustawy ws. powołania komisji weryfikacyjnej

Powołanie specjalnej komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji będzie tematem dzisiejszego posiedzenia rządu. Komisja ma być „organem administracji publicznej stojącym na straży interesu publicznego”.

Zgodnie z projektem będzie ona kontrolowała decyzje administracyjne, które dotyczą reprywatyzacji. Komisja będzie mogła m.in. uchylić decyzję urzędników. Jeżeli stwierdzi, że doszło do nieprawidłowości, będzie uprawniona do wydania decyzji o zwrocie nienależnego świadczenia wydanego w trybie reprywatyzacji.

Poseł PiS-u Paweł Lisiecki nie ukrywa, że prace komisji będą ciężkie. Jednocześnie  wskazuje, że jej powołanie jest potrzebne.

– Myślę, że prace będą bardzo ciężkie, bo trzeba będzie przejrzeć ponad 3000 decyzji. Zapewne trzeba będzie przesłuchać bardzo dużo osób, wielu świadków. Natomiast po przejrzeniu wszystkich decyzji będziemy mogli spojrzeć na kwestię reprywatyzacji w Warszawie czy zwrotów nieruchomości w stolicy pod innym kątem. Mam nadzieję, że dzięki tej komisji będzie można wyrównać i naprawić wiele krzywd, a jednocześnie doprowadzić do sytuacji, kiedy osoby mieszkające w Warszawie będą mogły powiedzieć, że jeżeli chodzi o reprywatyzację, będziemy już mieli do czynienia z sytuacją czystą. Dlatego ta komisja weryfikacyjna jak najbardziej jest niezbędna – podkreśla poseł Paweł Lisiecki.

Przy komisji ma funkcjonować 9-osobowa Społeczna Rada – organ opiniodawczo-doradczy.

Członków Rady powoła Ministerstwo Sprawiedliwości  w porozumieniu z MSWiA spośród członków organizacji pozarządowych prowadzących działalność pożytku publicznego, a także stowarzyszeń.

Niewykluczone, że komisja weryfikacyjna zacznie swoją działalność z początkiem przyszłego roku.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl