Rząd pracuje nad nowelą eliminującą nieuczciwych pośredników pracy  

Rząd chce wyeliminować z rynku nieuczciwych pośredników pracy i zaostrza wymogi, jakie muszą spełniać, by prowadzić działalność – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Każda agencja pracy tymczasowej przed rozpoczęciem działalności będzie musiała przedstawić gwarancje bankowe w kwocie 100 tys. zł., lokalowe oraz opłacania składek na ZUS. Takie przepisy zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych, który trafił do konsultacji społecznych – donosi dziennik.

Celem nowelizacji ustawy jest ukrócenie nadużyć nieuczciwych pośredników, którzy wypożyczali firmom pracowników, ale np. nie opłacali za nich składek ZUS lub nie wypłacali pensji, ogłaszając niewypłacalność agencji.

Poseł Urszula Rusecka, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, mówi, że wszystkie działania zmierzające do wyeliminowania tych nieuczciwych praktyk są pożądane.

– Nie może być tak, że firmy wchodzą na rynek tylko po to, żeby skorzystać na krzywdzie pracowników, na tym, że jest teraz trudno o pracę. W większości dotyczy to albo młodych ludzi, albo ludzi po 50 roku życia. Ważne jest, by uszczelniać na tyle przepisy, by wyeliminować nieuczciwych pośredników na rynku pracy – podkreśla poseł Urszula Rusecka.

Nowelizacja o zatrudnieniu pracowników tymczasowych zapowiada również m.in. wiele nowych sankcji za niedostosowanie się do tych przepisów, np. wyższe kary grzywny do 100 tys. zł.

Nowe przepisy poparły zarówno zrzeszenia agencji, jak i związki zawodowe.

RIRM

drukuj