fot. PAP/Radek Pietruszka

S. Kaleta: Wyniki wewnętrznego audytu ws. reprywatyzacji w Warszawie są szokujące

Wyniki wewnętrznego audytu ws. warszawskiej reprywatyzacji są szokujące – ocenia członek komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta. Jak mówi, pokazują szereg nieprawidłowości, zaniedbań i chaos, jaki był w czasie rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz w Biurze Gospodarki Nieruchomościami.

Mowa o audycie, którego wnioski stołeczny ratusz przedstawił na październikowej konferencji. Prezydent stolicy, powołując się na nie, przyznała wówczas, że były nieprawidłowości, ale winą za nie obarczono urzędników Biura Gospodarki Nieruchomościami. Hanna Gronkiewicz-Waltz mówiła, że nie zgłaszali oni do niej wątpliwości ws. reprywatyzacji.

Minister Sebastian Kaleta, członek komisji weryfikacyjnej, zwraca uwagę, że przez 11 lat nie było widać żadnych oznak tego, by prezydent Warszawy przeciwdziałała możliwym nieprawidłowościach w podległych jej biurach.

– Hanna Gronkiewicz-Waltz kompletnie nie panowała nad tym, co się dzieje w zakresie reprywatyzacji. Przypominam, że w latach 2011-2014 bezpośrednio, osobiście nadzorowała prace biura zajmującego się reprywatyzacją. Audytorzy nie zostawili suchej nitki na pracy tego biura. To tylko pokazuje, że Hanna Gronkiewicz-Waltz ma obowiązek stawić się przed komisją. Powinna odpowiedzieć na trudne pytania, bo w samym audycie kilka stron poświęcono bezpośrednio informacjom, które otrzymywała o naradach dotyczących reprywatyzacji, w których uczestniczyła. To jasno wskazuje, że od początku sprawowania urzędu prezydenta miasta miała pełną wiedzę o tym, jak przebiega proces reprywatyzacji, miała pełną wiedzę o wątpliwościach, a przez 11 lat niestety nie czyniła wiele, by im przeciwdziałać – podkreśla Sebastian Kaleta.

Szokuje także stwierdzenie audytorów, którzy stwierdzają, iż bałagan jest tak duży, że nie są w stanie powiedzieć, ile obecnie jest prowadzonych postępowań zwrotowych – dodaje członek komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji.

Sebastian Kaleta zaznacza, że niekorzystnych dla ratusza wniosków z audytu jest o wiele więcej. Być może wkrótce odniesie się do nich komisja.

Wewnętrzny audyt ws. warszawskiej reprywatyzacji obejmuje lata 1990 – 2016. Mowa w nim o 175 adresach.

RIRM

drukuj