Fot. PAP

Rząd zajmie się programem polskiej energetyki jądrowej

Rząd zajmie się projektem uchwały ws. Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Przyjęcie dokumentu będzie najważniejszym z dotychczasowych kroków ws. wykorzystania w Polsce energii atomowej. Jednak nie przesądzi jeszcze o budowie elektrowni.

Przyjęcie uchwały dla potencjalnych inwestorów minimalizuje najpoważniejsze z ryzyk: polityczne. Budowa elektrowni jądrowej to zaangażowanie kapitału rzędu nawet kilkunastu miliardów dolarów. Inwestorzy chcą mieć więc dodatkową gwarancję, że przyszłe rządy nie zmienią zdania bez konsekwencji.

Tymczasem polski rząd konsekwentnie niszczy polskie bezpieczeństwo energetyczne i dąży do uzależnienia gospodarki od obcych źródeł energii i technologii – mówi prof. i poseł Jan Szyszko, były minister środowiska.

– Rząd, w tym wypadku stara się uzależnić od obcych technologii jądrowych, jak również od paliwa jądrowego, które będziemy musieli sprowadzać spoza granic kraju. Tym samym rząd nie zwraca uwagi na możliwość zabezpieczenia bezpieczeństwa energetycznego kraju na bazie polskich unikatowych zasobów energetycznych, tj. przebogate zasoby węgla kamiennego, węgla brunatnego, ogromne zasoby gazu łupkowego czy też zasoby geotermalne. Rząd konsekwentnie dąży do tego, aby Polskę otworzyć na składowanie odpadów paliwa jądrowego – zaznaczył poseł Jan Szyszko.

RIRM

drukuj