fot. sxc.hu

Rząd zajmie się nowelizacją programu MdM

Rada Ministrów na dzisiejszym posiedzeniu zajmie się rządowym projektem nowelizacji programu Mieszkanie dla Młodych. Zawiera on pakiet rozwiązań prorodzinnych, w tym ułatwiających kupno mieszkania osobom lub rodzinom z trójką dzieci.

Do tej pory z tego wsparcia państwa najczęściej korzystali single i małżeństwa bezdzietne.

Poseł Andrzej Adamczyk z sejmowej Komisji Infrastruktury mówi, że rząd programem MdM nie wspiera rodzin, tylko działa na korzyść deweloperów.

– Dzisiaj rząd przyznaje się do klęski, która jest klęską polskich rodzin. Mają pełne usta sloganów dotyczących rodzin. Tak naprawdę był czas, kiedy niszczyli programy prorodzinne, zastępując je ustawami, które były prodeweloperskie i są prodeweloperskie, bo skierowane na deweloperów, na ich zyski. Dzisiaj program MdM w żaden sposób nie będzie odpowiadał zapotrzebowaniom młodych ludzi, bo dzisiaj ten program skierowany jest tylko do wielkich miast i tylko i wyłącznie do mieszkań z pierwotnego rynku, czyli tych nowo wybudowanych przez deweloperów. Skutek tego jest taki, że w 2014 roku mniej niż 1/3 kwoty przeznaczonej na pomoc młodym ludziom w nabyciu mieszkania została wykorzystana – zauważa poseł Andrzej Adamczyk.

Jedną ze zmian będzie zniesienie limitu 35 lat dla rodzin i osób samotnych z co najmniej trójką dzieci, które chciałyby skorzystać z programu.

W projekcie zapisano również wsparcie finansowe państwa w przypadku rodzin lub osób z dwójką dzieci, które ma wzrosnąć z 15 do 20 proc. tzw. wartości odtworzeniowej mieszkania. Rodzina lub osoba z trójką dzieci otrzyma 30 proc. tej wartości.

Ponadto rodziny lub osoby z trójką dzieci będą mogły liczyć na dofinansowanie do większej powierzchni mieszkania – 65 metrów kwadratowych (w innych przypadkach jest to 50 metrów kwadratowych).

RIRM

drukuj