fot. PAP/Mateusz Marek

Rząd wdroży program rewitalizacji Odry

Rząd przygotowuje specustawę, która ma pomóc w usuwaniu szkód wywołanych katastrofą ekologiczną na Odrze. Ma być pomoc w zarybianiu rzeki, a także wsparcie finansowe dla przedsiębiorców, którzy ponieśli straty spowodowane zatruciem rzeki.

Nie ma jeszcze ostatecznego potwierdzenia, co było przyczyną śnięcia ryb w Odrze. Eksperci skłaniają się w stronę teorii, że bezpośrednim powodem były glony. Tak samo przyczyny katastrofy ekologicznej tłumaczyli urzędnicy.

– Złote algi miały ogromny wpływ, ale one nie rozwinęłyby się, gdyby nie wystąpiła odpowiednia chemia wody, a przede wszystkim jej ilość – mówił Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury.

Badania Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wykazały duże zasolenie w Odrze. Wysoki poziom soli spowodował kwitniecie alg, co wywołało z kolei wydzielanie toksyn szkodliwych dla ryb. Aby potwierdzić swoje ustalenia, Inspektorat zlecił badania porównawcze w Czechach, Holandii i Anglii. Znane są wyniki z czeskiego laboratorium. Są one porównywalne z naszymi – zaznaczyła dyrektor Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ, Mirosława Zbroś.

– Pobrano 29 próbek na całej długości Odry i zostały one przekazane na oznaczenie – wyjaśniła Mirosława Zbroś.

Trzeba jeszcze ustalić, kto dokonał zrzutu ścieków, które mogły zasolić Odrę. Nie jest to proste, mimo że od 2021 r. Wody Polskie monitorują upusty ściekowe wzdłuż naszych rzek.

– Skontrolowaliśmy ponad 17 tys. tego typu wylotów. Stwierdzono przy okazji, że około 1,5 tys. rur nie ma aktualnego pozwolenia wodno-prawnego na odprowadzanie ścieków – wskazał Krzysztof Woś.

Pełniący obowiązki prezesa Wód Polskich, Krzysztof Woś, poinformował, że na Odrze było 282 nielegalnych przypadków tego typu działalności. Zrzuty ścieków do rzek to przestępstwo surowo karane – przypominała minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa.

– Kary za przestępczość środowiskową zostały wprowadzane ustawą oraz wzmocnione. Na dzisiaj są one bardzo odstraszające. Jednocześnie dwukrotnie wzrosła ilość spraw w zakresie przestępczości środowiskowej – zaznaczyła minister.

Za umyślne skażenie środowiska można zapłacić nawet 10 mln zł kary. W Polsce mamy ok. 115 tysięcy kilometrów rzek, z czego 75 tysięcy to cieki główne – zauważył dr Witold Adamski, hydrolog.

– Na 75 tys. cieków głównych, zaledwie około 5 tys. jest monitorowanych (…) Wygląda to dość ubogo w ujęciu całościowym – dodał.

Wzmocnienie monitoringu rzek zarówno pod kątem zrzutu ścieków, jak i poziomu wody zapewnić ma specustawa o rewitalizacji Odry, której założenia na posiedzeniu rządu przedstawił we wtorek wiceminister infrastruktury, Marek Gróbarczyk.

– Wody Polskie będą miały dominujące znaczenie w zakresie inwestycji, przede wszystkim infrastrukturalnych, identyfikujących kwestie zrzutu nieczystości i inwestycji w dane oczyszczalnie, na Odrze podkreślił wiceminister infrastruktury.

Specustawa ma także pomóc w odtworzeniu szkód biologicznych w Odrze poprzez zarybianie. Ma też wprowadzić kompensację finansową dla przedsiębiorców, którzy ponieśli straty finansowe w związku z katastrofą ekologiczną. Pomoc ma dotrzeć do poszkodowanych najszybciej jak to możliwe – zapewnił premier Mateusz Morawiecki.

– Myślę, że nasze wcześniejsze programy związane z tarcza antykryzysową, tarczą finansową, tarczą antyinflacyjną tworzą odpowiednie podglebie wiarygodności dla naszych programów związanych z pomocą dla przedsiębiorców – ocenił.

Specustawa może trafić do Sejmu przed najbliższym posiedzeniem.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl