fot. PAP/Marcin Bielecki

Rekompensaty dla przedsiębiorców

Rząd RP ma podjąć dziś decyzję, co dalej z dostępem do Odry. Na pomoc czekają rybacy i przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty na skutek trwającego kryzysu.

Na terenach trzech województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego i dolnośląskiego wciąż obowiązuje zakaz dostępu do Odry.

– Będzie kolejna debata dotycząca tego, czy już możemy z powrotem otworzyć rzekę, jednak nie chcę jeszcze tego przesądzać – poinformował premier RP.

Dyskusja ma się odbyć jeszcze dzisiaj. Nie wiadomo jednak, czy stan rzeki pozwoli ponownie z niej korzystać. W okolicach Szczecina stan Odry uległ ponownie pogorszeniu. Widoczne jest śnięcie ryb, co ma związek nie tylko z falą, jaka przyszła z południa, ale również brakiem tlenu. Wśród wyławianych ryb są te, które padły kilka dni temu, ale też te, które padają teraz. Na wszystkim cierpią też okoliczni przedsiębiorcy. Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej, który oskarża rząd o to, co dzieje się z Odrą, naciska na wypłatę odszkodowań.

– Panie premierze, żeby pomóc nie trzeba ustawy. Sejm – przez was rozpuszczony – może się zebrać dopiero we wrześniu, a Pan może dziś lub jutro jednym podpisem podjąć decyzję o odszkodowaniach dla tych ludzi – ocenił Donald Tusk.

Prace nad wypłatą odszkodowań już się toczą.  Według informacji przekazanych przez wojewodę zachodniopomorskiego, premier RP nie potrzebował presji ze strony opozycji. Sam wyraził przekonanie, że pieniądze powinny trafić do poszkodowanych jak najszybciej. Stąd rozmowy, jakie podejmują politycy rządu.

 „Trwa spotkanie wiceminister Olgi Semeniuk z przedsiębiorcami działającymi przy rzece Odra. Celem rozmów jest wspólne wypracowanie rozwiązań dla firm dotkniętych skutkami zanieczyszczenia rzeki” – poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski, tłumaczył, że pomoc ma przybrać podobną formę, jak w trakcie kryzysu na granicy z Białorusią. W trakcie tego kryzysu, na Odrze, rząd chce wspomóc wszystkich, którzy ponieśli straty.

– To pomoc dla rybaków, na turystykę i być może także dla rolników. Na pewno nie zostawimy tych ludzi samym sobie. Będziemy chcieli im pomóc w takim zakresie, w jakim ponieśli szkody – zapewnił  Zbigniew Bogucki.

W tej sprawie ma powstać specjalna ustawa. Według zapowiedzi Krzysztofa Ciecióry, wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi, w przypadku rybaków resort posiada dane o połowach, jakie prowadzono w latach poprzednich i uwzględni je przy wypłacie rekompensat.

 „Będziemy to porównywać, zestawiać i wypłacać rekompensaty rybakom na bazie danych, które mamy w systemie. Będą to porównywalne kwoty, które mogliby zarobić w tym okresie” – wyjaśnił Krzysztof Ciecióra, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

O szczegółach rząd ma debatować w trakcie jutrzejszego posiedzenia. Wszystkie działania, będące reakcją na kryzys związany z Odrą, mają być określone w powstającej specjalnej mapie drogowej.

– Działamy z myślą o rewitalizacji Odry, z myślą o przywróceni jej w pełni życia i o jej zarybianiu – wskazał Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Przy zarybianiu potrzeba pilnych działań. Tylko te ryby, które przeżyją obecny kryzys, są w stanie pomóc w odtworzeniu całej populacji.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl