fot. PAP/Sergei Bobylev

Rząd uzupełnia zapasy węgla i zapewnia, że zimą surowca w polskich domach nie zabraknie

Polska opozycja przekonuje, że węgla brakuje z powodu zaniedbań partii rządzącej. Politycy Zjednoczonej Prawicy wzywają do zmiany polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która prowadzi do zamykania kopalń.  

Bezpieczeństwo energetyczne Polski to przodujący temat ostatniego posiedzenia Sejmu. Przy okazji debaty o dodatku węglowym opozycja zaatakowała rządzących. Poseł Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk przekonywał, że rząd – wprowadzając embargo na rosyjski węgiel – zwlekał z decyzjami, które zapewniłyby Polsce odpowiednie zasoby surowca.

– Rząd stracił kontakt z rzeczywistością (…). Przez trzy miesiące premier Morawiecki w sprawie węgla nie zrobił absolutnie nic, wiedząc, że zabraknie go w Polsce – mówił Cezary Tomczyk, poseł KO.

Lewica przekonywała, że rząd Prawa i Sprawiedliwości doprowadził do największego po 1989 roku kryzysu energetycznego. Posłowie Polski 2050 winili rządzących za rosnące ceny surowca.

– Odkąd rząd zabrał się za regulowanie ceny węgla w Polsce, import węgla do Polski przyhamował, a ceny węgla wzrosły. To jest bilans dotychczasowej działalności rządu – podkreśliła Paulina Hennig-Kloska, poseł Lewicy.

Wicepremier Jacek Sasin przypomniał, że to politycy opozycji od lat popierają politykę klimatyczną Unii Europejskiej ukierunkowaną na odchodzenie od węgla.

– Atakujecie nas przez siedem lat, że rzekomo zbyt wolno odchodzimy od węgla. Przecież to wy cały czas mówiliście, że powinniśmy natychmiast odchodzić od węgla, że jak najszybciej trzeba zamykać kopalnie, że potrzebujemy tylko i wyłącznie odnawialnych źródeł energii – wskazał minister aktywów państwowych.

Wicepremier wyraził nadzieję, że skoro teraz opozycja stała się obrońcą węgla, to będzie wspólnie z PiS walczyć w Brukseli o rezygnację z zapisów Zielonego Ładu.

– Zielony Ład nie spowoduje obniżenia temperatury na świecie, a wręcz przeciwnie: spowoduje biedę wśród wielu mieszkańców Europy – akcentował dr Piotr Gawryszczak, politolog.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska, rezygnując z rosyjskiego węgla, przestała płacić na rosyjską machinę zbrodni. Szef rządu zapewnił, iż od początku marca trwa import węgla z innych krajów.

– Będzie zwiększane wydobycie węgla tutaj, w Polsce, w polskich kopalniach (…). Ma być nadpodaż, ma być nawet nadprodukcja tam, gdzie ta produkcja jest możliwa – po porostu nadmiar – mówił premier. [czytaj więcej] 

Poseł Solidarnej Polski Mariusz Kałużny zauważył, że zwiększanie krajowego wydobycia jest czasochłonnym procesem.

– Mówi się, że na otwarcie nowej linii w kopalni potrzeba do półtora roku. Nie wiemy, czy problemy z węglem mają być tylko podczas najbliższej zimy. Jeśli myśli się o energetyce, to myśli się o roku, dziesięciu, dwudziestu latach –  zaznaczył poseł.

Solidarna Polska od dawna sprzeciwia się likwidacji polskiego górnictwa. Polska musi otwierać nowe kopalnie, sprzeciwiając się unijnym zakazom.

– Musimy również wypowiedzieć tzw. ETS – od dziś nie ma żadnych podatków unijnych na ochronę środowiska, kiedy ludzie nie mają co włożyć do pieca! – powiedział Mariusz Kałużny.

Część państw UE powraca do energii z węgla. Niemcy sięgają nawet po bardziej szkodliwy dla środowiska węgiel brunatny, o czym mówił minister gospodarki Niemiec, Robert Habeck.

– Oprócz węgla kamiennego, którego rezerwy są już wykorzystywane, od 1 października uruchomimy także rezerwę węgla brunatnego – oznajmił niemiecki minister.

Poseł do Parlamentu Europejskiego Zbigniew Kuźmiuk zaznaczył, że rosyjski szantaż energetyczny pokazuje bezsensowność Zielonego Ładu. To czas na poważną rozmowę na poziomie Rady Europejskiej, która decyduje o kształcie miksu energetycznego.

– Można realizować inwestycje związane z odnawialną energią, cały świat próbuje to robić, ale jeśli będziemy to robili, to jednocześnie musimy mieć stabilne źródła energii, którym mogą być: węgiel, gaz i atom – tłumaczył europoseł.

Polityk dodał, że zmiana unijnej polityki może być jednak trudna. Po stronie  Komisji Europejskiej nie widać bowiem chęci rezygnacji z Zielonego Ładu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl