G. Tobiszowski: rząd ustabilizował sytuację w górnictwie węgla kamiennego

Rząd uporządkował i ustabilizował sytuację w górnictwie węgla kamiennego oraz umożliwił mu rozpoczęcie nowego etapu rozwoju branży – powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. W Sejmie przedstawił on wczoraj informacje na temat sytuacji polskich kopalń, o którą wnioskował Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości.

Opozycja zarzuca rządowi m.in. likwidowanie kopalń i miejsc pracy. W odpowiedzi wiceszef resortu energii Grzegorz Tobiszowski podkreślał, że dziś sektor znajduje się w innym miejscu niż półtora roku temu. Jak mówił, choć w poprawie sytuacji w górnictwie pomogły rosnące ceny węgla, to coraz lepsze wyniki są również wynikiem m.in. obniżenia kosztów wydobycia i optymalizacji struktury zarządzającej.

Przed nami wyzwania racjonalnego zarządzania, pilnowania założeń biznesplanu i kreowania rynku sprzedaży, ale nie ulega żadnej wątpliwości, że z dn. 1 kwietnia dokonał się etap, kiedy mamy dzisiaj uporządkowaną strukturę z zarządcą w sektorze węgla kamiennego. Ten etap sprawia, że wchodzimy w kolejne ramy decyzyjne. Przypomnijmy sobie 2015 r. – trudności z Barbórkami, z płynnością płac, kiedy był problem w regulacji zobowiązań nie tylko jeśli chodzi o instytucje finansowe, ale również firm okołogórniczych. Dzisiaj rozmawiamy o kreowaniu cen, pojawiają się pytania o inwestycje i o to, czy jest niedobór węgla na rynku. Jesteśmy w innym miejscu – powiedział Grzegorz Tobiszowski.

Odnosząc się do roli węgla w przyszłym miksie energetycznym Polski wiceszef resortu energii zapowiedział, że jeszcze przed wakacjami ministerstwo chce złożyć w Sejmie projekt ustawy o rynku mocy. Założenia tego dokumentu mają być wcześniej zaakceptowane przez Komisję Europejską.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl