fot. pixabay.com

Rząd rozważa zmiany ustawowe ws. dekoncentracji mediów

Do dekoncentracji mediów może dojść na dwa sposoby – potwierdza wicepremier Piotr Gliński. Rząd rozważa zmiany ustawowe, ale też możliwość przejmowania zagranicznego kapitału przez polskie spółki.

 

W „The Economist” pojawiły się doniesienia o możliwości wykupienia grupy Polska Press przez PKN Orlen. Dekoncentracja mediów miała być jednym z głównych postulatów PiS-u, w trakcie planowanej na jesień ofensywy programowej.

– Być może poprzez ustawę, być może poprzez zmiany właścicielskie, ale zgodnie z prawem i w sposób cywilizowany – poinformował prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Wicepremier Piotr Gliński nie chciał potwierdzić medialnych doniesień w sprawie Orlenu. Tłumaczył jednak, że sytuacja na polskim rynku medialnym nie jest zdrowa, kiedy polska prasa regionalna jest zdominowana przez niemieckiego właściciela.

– Tam, gdzie będzie to możliwe, najprawdopodobniej spółki państwowe powinny kupować media, ale nie sądzę, by było to destrukcyjne dla rynku medialnego, że to będzie jakiś monopol drugiej strony. W tej chwili jest olbrzymia przewaga mediów, które nie są w rękach kapitału związanego z polskim rządem – wyjaśnił minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Polska Press wydaje 20 spośród 24 dzienników regionalnych w Polsce.

 

TV Trwam News

drukuj