Rząd rozszerzy program „Za Życiem”

Program „Za Życiem” to rządowy program wsparcia rodzin. Zapewnia on pomoc rodzicom z niepełnosprawnymi dziećmi i dorosłym osobom niepełnosprawnym. W reakcji na wyrok Trybunału Konstytucyjnego rządzący zapowiedzieli rozszerzenie programu.

Inicjatorem programu „Za Życiem” była premier Beata Szydło. Program wdrażany był stopniowo od 2017 roku. Pierwszym krokiem było uchwalenie ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin.

– Program przewiduje wiele elementów m.in. dotyczących hospicjów prenatalnych, opieki dodatkowej, a także przewidziany jest zasiłek w wysokości 4000 złotych – mówił Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS.

W ramach programu kobiety w stanie błogosławionym mogą bez kolejki dostać się do lekarzy specjalistów. Takie konsultacje nie są limitowane. Za opiekę nad ciężarną płaci Narodowy Fundusz Zdrowia.

– Program „Za Życiem” ma pomagać osobom, które są w trudnych ciążach, w których dzieci są zagrożone wadami letalnymi, genetycznymi. Ma też pomagać osobom, które mają już dzieci niepełnosprawne, tak żeby ich życie było choć trochę prostsze i łatwiejsze – tłumaczyła poznańska radna PiS Klaudia Strzelecka.

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. tak zwanej przesłanki eugenicznej rządzący zapowiedzieli poszerzenie programu.

– Oczywiście obecna sytuacja jest trudna w związku z epidemią, z problemami gospodarczymi, ale mamy nadzieję, że uda się znaleźć środki i stworzyć nowy, duży program dla kobiet w trudnych ciążach i dla niepełnosprawnych – powiedział Bartłomiej Wróblewski.

Jakie zmiany mogą zostać wprowadzone? Chodzi o podniesienie zasiłku z 4 tysięcy do 20 tysięcy złotych po urodzeniu niepełnosprawnego dziecka, zwiększony miałby zostać zasiłek pielęgnacyjny. Mówi się także o zwiększeniu liczby godzin w przypadku tak zwanej opieki wytchnieniowej.

TV Trwam News

drukuj