fot. PAP/Tytus Żmijewski

Rząd przyjął uchwałę dot. pierwszego etapu programu inwestycyjnego CPK

Rząd przyjął uchwałę dotyczącą pierwszego etapu programu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Chodzi o zaplanowanie, zaprojektowanie i budowę CPK oraz urządzeń i obiektów niezbędnych do jego funkcjonowania. Założenia koncepcji Centralnego Portu przewidują, że powstanie ponad 120 budynków i budowli. W przyjętym dokumencie opisany jest zakres finansowania wymienionych zadań.

– Uchwała o wieloletnim programie finansowym Centralnego Portu Komunikacyjnego, która zapewni, w perspektywie do 2023 roku, kwotę ponad 13 mld zł na prace projektowe, przygotowawcze, wykupy gruntów i rozpoczęcie inwestycji, nie obciążając tym budżetu państwa. Nie będzie w tym żadnego kosztu dla budżetu. Program Centralnego Portu Komunikacyjnego to również wielki program pozyskiwania do Polski kapitału z zewnątrz, środków europejskich, środków komercyjnych na dobre inwestycje wpisujące się w politykę europejską, jak również komercyjnie opłacalne jak lotnisko hubowe – oznajmił wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu zostanie wybudowany Port Lotniczy „Solidarność”.

 

RIRM

drukuj