fot. Adam Guz/KPRM

Rząd przyjął projekt dot. programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej 2021-2024

Rada Ministrów przyjęła projekt uchwały ws. ustanowienia wieloletniego Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej na lata 2021-2024.

https://twitter.com/PremierRP/status/1364170672184950786

Zmniejszenie liczby ofiar wypadków to jeden z najważniejszych priorytetów rządu – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że drogi powinny być coraz bardziej komfortowe i bezpieczne.

Program zakłada przebudowę skrzyżowań dróg krajowych, doświetlenie przejść dla pieszych oraz redukcję punktów kolizyjnych.

Premier zaapelował także do samych kierowców, aby zachowywali rozsądek na drogach.

– Nawet najbardziej ostre prawo nie skróci drogi hamowania, która zależy od zdrowego rozsądku kierowców. I o to właśnie apelujemy. Drogi są naszym dobrem publicznym i musimy umieć na nich współpracować, a nie ścigać się narażając innych, a także siebie na utratę zdrowia lub życia – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Projekt przygotowało Ministerstwo Infrastruktury. Andrzej Adamczyk, szef resortu, powiedział, że liczba wypadków drogowych spada, ale nie w oczekiwanym tempie. Rząd ma obowiązek robić wszystko, aby tych wypadków było jak najmniej – zaznaczył.

– Bardzo dziękuje, panie Premierze, całej Radzie Ministrów za to, że dziś na posiedzeniu został przyjęty ten program. Efektem tego będą wydatkowane na drogi krajowe w najbliższych latach 2,5 mld zł, 625 mln zł rocznie. Mamy nadzieję, że te środki finansowe przełożą się na bezpieczeństwo na drogach – wyjaśnił minister Andrzej Adamczyk.

Program dotyczy dróg krajowych będących w zarządzie Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Z analizy GDDKiA wynika, że należy poprawić stan ponad 8 tys. km dróg krajowych, czyli ponad 38 proc.

 

RIRM

drukuj