fot. pixabay.com

Rząd przychylny budowie terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych w Porcie Gdynia

Rząd przyjął uchwałę ws. budowy w Porcie Gdynia terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych. Według branży inwestycja to w tej chwili najpilniejsza część całego projektu polskiego offshore. Uchwała zakłada m.in. przygotowanie w gdyńskim porcie odpowiedniego zaplecza do obsługi morskich farm wiatrowych oraz stworzenie wymaganej infrastruktury.

Jak zaznacza rząd, terminal instalacyjny zapewni skuteczny rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej.

Dzięki temu uda się m.in. zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne państwa. W ocenie Wojciecha Jakóbika, redaktora naczelnego portalu BiznesAlert.pl, na tej budowie zyska też polska gospodarka.

– Polska potrzebuje wsparcia technologicznego partnerów zagranicznych, ponieważ nie posiada jeszcze know-how, natomiast ma inżynierów, firmy budowlane, inżynieryjne oraz technologiczne, które są w stanie udźwignąć część kontraktów podwykonawczych przy morskich farmach wiatrowych. Im więcej z nich zostanie w Polsce, tym lepiej dla polskiej gospodarki, która zyska na tym, że weźmie walny udział w budowie projektów – mówi Wojciech Jakóbik.

Budowa w Porcie Gdynia terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych wpisuje się w cele „Polityki energetycznej Polski do 2040 r.”.

RIRM

drukuj